به‌میزبانی شهرکتاب اصفهان برگزار می‌شود؛

«تاریخ اندیشه ایرانی» در بوته نقد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۵
 
 
نشست نقد و بررسی کتاب سه‌جلدی «تاریخ اندیشه ایرانی» اثر آزرمیدخت فرهیخته والا پنجشنبه 31 مردادماه در اصفهان برگزار می‌شود.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اصفهان، در این نشست، اصغر محمودآبادی و فریدون اللهیاری حضور خواهند داشت و از زوایای مختلف به نقد و بررسی کتاب «تاریخ اندیشه ایرانی» خواهند پرداخت.

«آذرمیدخت فرهیخته‌ والا»، نویسنده کتاب «تاریخ اندیشه ایرانی» درباره این اثر گفت: من در این کتاب به منابع گوناگونی از زبان‌های مختلف از ایرانی تا سریانی و ارمنی نظر انداخته‌ام و از مباحث باستان‌شناسی نیز استفاده کرده‌ام. شاخص‌ترین منبع من در این کتاب که به طور ویژه از آن بهره برده‌ام شاهنامه فردوسی بوده است.

وی افزود: این کتاب از تالیفات میان‌رشته‌ای در حوزه فرهنگ شناسی تاریخی ایران است که سه بخش اصلی اندیشه اجتماعی ایرانی از دوران عیلامی تا ساسانی، اندیشه فرهنگی ایرانی و اندیشه سیاسی را مورد بررسی قرار می‌دهد. این کتاب در پنج کرده (فصل) و حدود سی و پنج پرگرد (بخش) نوشته شده و از فرهنگ مادرسالار عهد عیلامی تا اندیشه ایرانی در عهد خسرو انوشیروان را مورد بررسی قرار می‌دهد.

این پژوهشگر تاریخ و فرهنگ‌شناسی تاریخی ایران در ادامه افزود: هدف این کتاب اندیشه‌شناسی بوده و در پی ارائه تاریخ دینی نبوده است. منابع اوستایی کتاب حتی تا سده دوم و سوم پس از اسلام را هم شامل شده است. ما پنج گروه منابع اوستایی داریم که مهترین منابع دسته پنجم روایت‌های شفاهی‌ای هستند که در «دینکرد» در سده‌های دوم و سوم پس از اسلام تعلق دارد و در این کتاب تلاش کرده‌ام این گستره منابع را انعکاس دهد.

فرهیخته والا یادآور شد: تا امروز هر اثری در فرهنگ باستانی ایرانی تالیف شده، در حوزه تاریخ بوده و توجه چندانی به مباحث اندیشه‌ای در این حوزه نشده است. شاید به نظر برسد مشکل اصلی ما در ریشه‌یابی مباحث اندیشه، فرهنگ و رسوم و تمدن ایرانی کمبود منابع باشد.

وی در پایان گفت: این کتاب کامل‌ترین گفتارها در شناخت جنبش فکری مانی و جنبش مزدکیان را نیز ارائه داده و تلاش کرده‌ام با تکیه بر منابع ایرانی و با تداوم ایده فردوسی به جنبش مزدک بپردازم و رویکرد کمونیستی به این جنبش را به چالش بکشم. در انتهای کتاب نیز واژه‌نامه‌ای موضوعی از حیات فکری انسان عهد باستان ارائه شده است.

نشست معرفی و بررسی کتاب «تاریخ اندیشه ایرانی؛ اندیشه، فرهنگ و آیین ایرانیان در عهد باستان» روز پنجشنبه 31 مردادماه 1398 از ساعت 18 الی 20 در شهرکتاب اردیبهشت اصفهان برگزار می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 279696