دانستنی‌هایی درباره علم تغذیه در ورزش

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۳
 
 
کتاب «اصول و مفاهیم بنیادین علم تغذیه در ورزش»، نکاتی کاربردی درباره نیازهای تغذیه‌ای برای داشتن بدنی سالم و موفقیت بیشتر در اختیار ورزشکاران قرار می‌دهد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، تغذیه ورزشی، مطالعه در تغذیه و رژیم غذایی برای بهبود عملکرد ورزشکار است. تغذیه، بخش مهمی از رژیم‌های ورزشی است که در ورزش‌های قدرتی (مانند وزنه‌برداری و بدنسازی) و ورزش‌های استقامتی (مانند دوچرخه سواری، شنا، قایقرانی) مورد توجه هستند. در تغذیه ورزشی تمرکز مطالعاتی روی نوع و مقدار مایعات و مواد غذایی گرفته شده توسط یک ورزشکار به هنگام تغذیه است، همچنین مصرف مواد مغذی همچون ویتامین‌ها، مواد معدنی، مکمل‌ها و مواد ارگانیک (شامل کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها) را مورد بررسی قرار می‌دهد.
 
کتاب «اصول و مفاهیم بنیادین علم تغذیه در ورزش» تالیف مشترک یونس مروی و علیرضا کاظمی‌نسب، در هفت فصل به «مبانی تغذیه»، «منابع سوخت‌و‌سازی و ساختمانی بدن»، «تمرینات و مکمل‌ها غذایی»، «تغذیه قبل از ورزش»،‌ «تغذیه حین فعالیت ورزشی»، «تغذیه پس از فعالیت ورزشی» و «بیماری‌های تغذیه‌ای» می‌پردازد.
 
اهمیت تغذیه در ورزش، کربوهیدرات‌های خوب و بد، نقش کربوهیدرات‌ها در فعالیت ورزشی، منبع سوخت در تمرینات مختلف ورزشی، تعادل پروتئین در تمرینات ورزشی، تقسیم‌بندی مکمل‌های ورزشی، اهداف تغذیه قبل فعالیت ورزشی، توصیه‌هایی درباره نوع و مدت فعالیت‌های ورزشی، مهم‌ترین منبع سوخت برای ورزشکاران، تغذیه پس از مسابقه، بی‌اشتهایی ورزشی و سندرم غذا خوردن در شب، برخی از مهم ترین سرفصل‌های مورد بحث در این کتاب هستند.


نخستین چاپ کتاب «اصول و مفاهیم بنیادین علم تغذیه در ورزش» در 188 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه به بهای 45هزارتومان به‌تازگی از سوی انتشارات سلسله الرضا (ع) به بازار نشر عرضه شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 281113