کتاب‌های ویژه نابینایان کم شمارند

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ مهر ۱۳۸۸ ساعت ۰۹:۰۰
 
 
نایب رییس جامعه نابینایان استان خراسان رضوی با تاکید بر این که هزینه چاپ کتاب‌های بریل بسیار زیاد است، اظهار داشت: تنوع موضوعی کتاب‌هایی که برای نابینایان منتشر می‌شوند، کم شمارند و نیاز به سرمایه‌گذاری دارند، اما به دلیل هزینه زیاد و سوددهی اندک، کمتر در این حوزه سرمایه‌گذاری شده است.
تصویر تزیینی است
 
تصویر تزیینی است

سلیمان بهمن سبزواری در گفت و گو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، در این زمینه اظهار داشت: هزینه چاپ کتاب‌های بریل بسیار بالاست و به علت سوددهی اندک، ناشران در این زمینه سرمایه‌گذاری نمی کنند. چاپ این کتاب‌ها به سرمایه‌گذاری نهادهای دولتی و خصوصی نیاز دارد.


وی افزود: جامعه نابینایان استان خراسان رضوی با کمک اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان، دستگاه چاپ کتاب‌های بریل را تهیه کرده و رساله‌های گوناگون دانشجویان نابینا را منتشر می‌کند. اولویت انتشار اين کتاب‌ها به تقاضای این گروه بستگی دارد. همچنین شهرداری استان و آستان قدس رضوی نیز سفارش چاپ قرآن، زیارتنامه و ادعیه گوناگون نظیر دعاهای ماه مبارک رمضان را با خط بریل به این موسسه داده‌اند.سبزواری با اشاره به این که کتاب‌های بریل به دلیل سایش و تماس دست، عمر مفید دو ساله دارند، اظهار داشت: نهادهایی نظیر شهرداری و آستان قدس رضوی در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده‌اند، اما کافی نیست و کتاب‌هاي منتشر شده، پاسخگوی نیاز نابینایان نیستند. به طور مثال شهرداری چاپ 200 جلد قرآن مجید را سفارش داده است در صورتی که این مرکز 1200 نفر عضو دارد. چاپ کتاب‌های بریل به حمایت بیشتر از سوی سرمایه‌گذاران دولتی و خصوصی نیازمند است.وی درباره چاپ کتاب‌های گوناگون در حوزه عمومی برای نابینایان گفت: برنامه‌ای طراحی شده است که قادر به تبدیل فایل های نوشتاری برنامه(word) به خط بریل است و ما می‌توانیم کتاب‌هایی را که برای عموم افراد جامعه منتشر می‌شوند، به طور همزمان به خط بریل منتشر کنیم. البته این کار مستلزم همکاری ناشران است زیرا باید پیش از این که متن کتاب را به "pdf" تبدیل کنند، در اختیار ما بگذارند اما به دلیل مسایل امنیتی کتاب، ناشران کمتر همکاری می کنند.نایب رییس جامعه نابینایان استان خراسان رضوی درباره امکانات کتابخانه‌ای این مرکز اظهار داشت: مرکز امید جامعه نابینایان خراسان رضوی امکاناتی را فراهم کرده است تا روشندلان استان بتوانند از کتاب‌های آن به صورت امانی استفاده کنند. همچنین علاقه‌مندان و اعضای این مرکز می‌توانند به صورت تلفنی کتاب مورد نظر خود را تقاضا کنند و اين مرکز کتاب‌ها را در کیف مخصوص برای آنها ارسال می‌کند و پس از ده روز دوباره کتاب را تحویل می گیرد.وی در پایان تاکید کرد: به دلیل استهلاک سریع کتاب‌های بریل نیاز داریم به طور مداوم آنها را تجدید چاپ کنیم اما هزینه‌های بسیار مانع از این کار می‌شود. به همین علت به دنبال جذب نهادها و افرادی هستیم که بتوانند از این کار پشتیبانی کنند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 52276