به همت مرکز پژوهشی میراث مکتوب:

مجالس جهانگیری به زيور طبع آراسته شد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۸۶ ساعت ۰۹:۴۷
 
 
كتاب"مجالس جهانگیری" تأليف‌ "عبدالستاربن‌ قاسم‌ لاهوری" (يكی از مقربان‌ جهانگير پادشاه‌)، جمع آوری و با تصحيح، مقدمه و تعليقات "عارف نوشاهي" منتشر شده است.
مجالس جهانگیری به زيور طبع آراسته شد
 
"عارف نوشاهی" رئيس بخش فارسي دانشكده گردان راولپندي پاكستان درباره كتاب "مجالس جهانگيري" به خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: این کتاب مأخذی نويافته، بسيار سودمند و جالب‌ برای وقايع‌ سه‌ ساله نورالدين‌ جهانگير پادشاه‌ است‌. مؤلف‌، وقايع‌ و گفت‌وگوهايی را كه‌ در مجالسِ شبانه‌ جهانگير در طی اين‌ سه‌ سال‌ شاهد و شنونده آن‌ها بوده‌، در 122 مجلس‌ به‌ رشته تحرير درآورده‌ است‌.

وي به تاريخ غيررسمي اين اثر اشاره كرد و ابراز داشت: مجالس‌ جهانگيري در واقع‌ تاريخ‌ غيررسمی رويدادهای ادبی و فرهنگی دربار جهانگير به شمار مي‌رود‌ و در آن‌ اطلاعاتی
مجالس جهانگیری مأخذی نويافته، بسيار سودمند و جالب‌ برای وقايع‌ سه‌ ساله نورالدين‌ جهانگير پادشاه‌ است
مفيد درباره حضور شاعران‌، هنرمندان‌ و دولتمردان‌ ايران و ماوراءالنهر در دربار جهانگير بيان‌ شده‌ است‌.

"نوشاهی" در ادامه افزود: در مجالس‌ جهانگيری نكاتی جالب‌ درباره علاقه‌مندی‌های جهانگير به‌ شعر، نقد شعر، موسيقی، نقاشی، ضرب سكه‌ و شكار ابراز شده‌ است‌ كه‌ تصوير روشن‌تری از ذوقيات‌ جهانگير را ترسيم‌ می‌كند.


این نسخه شناس به مراحل یافتن نسخه اصلی این کتاب اشاره کرد و گفت: 12 دی ماه 1380 بود که برای دیدار مرحوم "خلیل الرحمان داودی" به منزلش در لاهور رفتم. او هر چند گاهی از نسخه های خطی نادر و کمیاب که به دست می آورد به کتاب‌دوستان خبر می داد و هر کسی مشتاقانه به دیدن آن‌ها می رفت. آن روز نزد او نسخه ای مجالس نامی دیدم که تا کنون درباره آن چیزی نشنیده بودم و خود مرحوم "داودی" هم که نسخه شناس خبره ای بود، کتاب را نادر تعریف کرد.

وی در ادامه افزود: از مرحوم "داودی" خواستم که نسخه جهانگیری را برای چند روزی در اختیار ما بگذارد تا در آن تفحص بیش‌تر و با منابع تاریخی و کتاب شناختی سنجیده شود. او از سر لطفی که همیشه در حق کتاب‌دوستان و نسخه جویان معمول داشت، نسخه
مجالس‌ جهانگيري در واقع‌ تاريخ‌ غيررسمی رويدادهای ادبی و فرهنگی دربار جهانگير به شمار مي‌رود‌
را با کمال سعه صدر و خوشرویی به ما سپرد. چند روز در تحقیق و جست‌وجو گذشت و در فهرست ها و کتاب‌شناسی های معروف هیچ سندی و خبری درباره این کتاب به دست نیامئ و به این نتیجه رسیدم که مجالس جهانگیری ناشناخته و از چشم اهل روزگار پوشیده است.

رئيس بخش فارسي دانشكده گردان راولپندي پاكستان خاطرنشان کرد: تاریخ های فارسی عصر جهانگیر پادشاه مانند توزک جهانگیری، جهانگیرنامه و خود نوشت جهانگیری، اقبال نامه جهانگیری(معتمد خان)، مآثر جهانگیری (خواجه کامگار حسینی) و غیره بیش‌تر به وقایع سیاسی و جهانداری جهانگیر می پردازد، ولی خوبی مجالس جهانگیری در آن است که چهره فرهنگی و شعر و ادب و هنر دوستی جهانگیر را می نمایاند و به وقایع سیاسی مملکت و سیاست گری او کم تر می پردازد.

وی در خاتمه سخنانش یادآور شد: این کتاب مأخذی بسیار پرمحتوا به دست مورخانی رسیده باشد که می خواهند تاریخ ادبی و فرهنگی عصر جهانگیر را بنویسند. همچنین این کتاب گوشه ای از تاریخ فرهنگی دربار تیموریان شبه قاره را بیان نمی کند، بلکه نکاتی بس مفید درباره حضور شاعران و هنرمندان و دولتمردان ایرانی و تورانی دربار جهانگیر و نواخت به آنان را نیز دربردارد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 6276