نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
کتاب «حرکت در مه» حاصل سال‌ها آموزش داستان‌نویسی است
۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۶

کتاب «حرکت در مه» حاصل سال‌ها آموزش داستان‌نویسی است

 

محمدحسن شهسواری که به تازگی کتابی درباره نویسندگی منتشر کرده است، گفت: نویسنده نباید به راحتی از کلمه استفاده کند و به تکرار بپردازد؛ او باید ارزش کلمه را حفظ کند زیرا کلمه ناموس نویسنده است.

 
بهادری: صعود برای کوهنوردان ایرانی به دوئل شبیه است
۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۰

بهادری: صعود برای کوهنوردان ایرانی به دوئل شبیه است

 

کتاب «مسیر ایران بر فراز برودپیک» داستان صعود بدون بازگشت سه کوهنورد جوان ایرانی است. آزاد بهادری در این باره می‌گوید: تیم‌های کوهنوردی خارجی که برای صعود شاخص به هیمالیا می‌روند پشتوانه مالی و اسپانسرهای خوبی دارند و از نظر مالی دغدغه‌ای ندارند و تمرکزشان روی هدف است اما درباره تیم‌های ایرانی چنین ...

 
نباید به سمت ادبیات عامه‌پسند برویم
۲۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۰

نباید به سمت ادبیات عامه‌پسند برویم

 

محمود برآبادی، نویسنده و منتقد ادبی معتقد است، مهمترین چالشی که رمان نوجوان امروز با آن رودررو است، لغزیدن به سمت مخاطب‌محوری است و در عین حالی که ما تلاش می‌کنیم کتاب، با شمارگان بالا منتشر شود و خوانندگان زیادی داشته باشد اما نباید صددرصد به سمتی برویم که از خواست‌ها و علایق مخاطب تمکین کنیم و به ...

 
فرهود صفرزاده
۲۲ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۱

بداقبالی میرزاعبدالله در سمفونی مردگان

 

فرهود صفرزاده، نویسنده کتاب «چرخ بی‌آیین» و «باد خزان» در توضیح انتخاب شخصیت‌هایی که راجع‌ به آنان نوشته، می‌گوید: اگر امروز می‌توانیم در آثار مکتوب به بعضی از اهالی موسیقی بپردازیم و به برخی دیگر نه، دلیلی بر ارزش‌گذاری این افراد نیست بلکه دلیل بر خوش‌اقبالی یا بداقبالی آنهاست.

 
آراز بارسقیان
۲۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۵

​جنجال کشف ردپای پلنگ صورتی

 

آراز بارسقیان-نویسنده و مترجم از کتابی شامل مقالات خودش و غلامحسین دولت‌آبادی با عنوان «پس از کشف ردپای پلنگ صورتی» سخن می‌گوید که با انتشارش تحول تازه‌ای در تئاتر ایران به راه خواهد انداخت.

 
اختلاف‌‌ها،  شناخت‌نامه‌ نادر ابراهیمی را به محاق برد
۱۴ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۹

اختلاف‌‌ها، شناخت‌نامه‌ نادر ابراهیمی را به محاق برد

 

چهاردهم فروردین ماه زادروز نادر ابراهیمی است. سعید کیایی، از پژوهشگران حوزه ادبیات شناخت‌نامه نادر ابراهیمی را تدوین کرد اما خبری از انتشارش نشده است، به همین دلیل به سراغ او رفتیم و درباره سرانجام انتشار این اثر با او گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌‌آید.

 
خوش‌چهره: مساله نفت در دعوای طرفداران مصدق و کاشانی گم شده است
۲۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۰

خوش‌چهره: مساله نفت در دعوای طرفداران مصدق و کاشانی گم شده است

 

محمد خوش‌چهره، اقتصاددان و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی درباره رویکرد دکتر مصدق در ملی شدن نفت گفت: تسلط بر مسائل داخلی و نفوذی که برخی جریان‌ها وجود داشت، از سوی دکتر مصدق به درستی درک نشده بود. در حالی که ما در تحلیل‌ها مرتب می‌گوییم اختلافات رهبران سیاسی و مذهبی، عامل شکست خوردن دولت ملی بود، اما ...

 
همایون کاتوزیان: حل نکردن مساله نفت بزرگترین اشتباه مصدق بود
۲۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۰

همایون کاتوزیان: حل نکردن مساله نفت بزرگترین اشتباه مصدق بود

 

همایون کاتوزیان، استاد دانشگاه آکسفورد و تاریخ‌نگار گفت: در ملی شدن نفت مساله منافع ملی مطرح بود و با این نگاه، هدف این بود که دست شراکت نفت ایران و انگلیس را در امور کشور کوتاه کند. با این تدبیر نفت ملی شد، اما معتقدم همان‌طور که بارها گفته‌ام یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات مصدق این بود که مساله نفت را ...

 
خبر‌های خوب  مدیر خانه کتاب برای  اهل نشر  و  قلم
۲۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۹

خبر‌های خوب مدیر خانه کتاب برای اهل نشر و قلم

 

مجید غلامی جلیسه، مدیرعامل موسسه خانه کتاب، با اشاره به عملکرد این موسسه در حوزه اطلاع‌رسانی در سال 1395، درباره فعالیت‌های در دست اجرای این موسسه برای سال پیشِ 96 گفت: نقطه پررنگ و نورانی سال 96 در خانه کتاب، به بحث اهل قلم اختصاص خواهد داشت.

 
مجموعه  فیلسوفان مسلمان، روایتی انسان‌شناختی از فلسفه اسلامی به دست می‌دهد
۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۳

مجموعه فیلسوفان مسلمان، روایتی انسان‌شناختی از فلسفه اسلامی به دست می‌دهد

 

از مجموعه فیلسوف مسلمان، کتاب‌های «کندی» و «ابن رشد» تازگی منتشر شده است. این مجموعه روایتی از اندیشه و زندگی فیلسوفان مسلمان به دست می‌دهد. درباره این مجموعه با عباس ذهبی گفت‌وگو کردیم.

 
کتاب بفرمایید فلسفه، روزمرگی را به مسائل فلسفی گره می‌زند
۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۰

کتاب بفرمایید فلسفه، روزمرگی را به مسائل فلسفی گره می‌زند

 

میثم محمدامینی مترجم کتاب «بفرمایید فلسفه» می‌گوید که این کتاب مسائل فلسفی را تا اندازه‌ای از قالب تخصصی و دانشگاهی خارج کرده و به بیان ساده‌تری عرضه می‌کند. فرم کتاب، قالب گفت‌وگوهای کوتاه که وارد بحث‌های بسیار تخصصی نمی‌شوند، این امکان را فراهم آورده که مسائل فلسفی در میان طیف وسیع‌تری از مخاطبان ...

 
موزعان پیش از هر کاری باید بازار نشر را بشناسند
۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۳

موزعان پیش از هر کاری باید بازار نشر را بشناسند

 

هادی حسین‌زادگان، مدیر پخش انتشارات ققنوس معتقد است که "تأکید موزعان برای صدور مجوز به این معنا نیست که شرایط برای راه‌اندازی مرکز پخش سخت شود" اما می‌گوید؛ باید مشکلات این بخش سریعا حل شود چرا که "نفس صنعت نشر به شماره افتاده است".

 
آمریکا از متفکر خالی می‌شود؟!
۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۴

آمریکا از متفکر خالی می‌شود؟!

 

فرید زکریا در کتاب «در دفاع از یک آموزش لیبرال»، می‌گوید: علاقه‌مند علوم انسانی در آمریکا کم شده و با این وضعیت جامعه آمریکا خالی از متفکر می‌شود. وقتی در جامعه‌ای تفکر نباشد آن جامعه به بحران می‌رسد و خشک و ماشینی می‌شود.

 
عکاس: مینا حسنی
۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۰

کیارستمی می‌خواست با برانکارد به رونمایی کتابش بیاید!

 

سهراب مهدوی مترجم کتاب «سر کلاس با کیارستمی»، با تاکید بر نگاه مثبت کیارستمی به این اثر درباره نگاهش به سینما و زندگی می‌گوید: این کتاب ازجمله آثار ماندگار است. فکر نمی‌کنم استقبال از آن محدود به یک دوره کوتاه باشد.

 
«کتک‌خور سلطنتی» داستانی با درون‌مایه‌ شناخت است
۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۰

«کتک‌خور سلطنتی» داستانی با درون‌مایه‌ شناخت است

 

نسرین‌نوش امینی، مترجم کتاب «کتک‌خور سلطنتی» معتقد است، معادل‌سازی در ترجمه از همه چیز چالش‌برانگیزتر است و می‌گوید: وقتی قرار است اصطلاح‌ها و ضرب‌المثل‌ها ترجمه شده و در زبان دیگری جلوه کند، باید طوری برگردان شود که علاوه بر رساندن منظور نویسنده، فرهنگ زبان مبدأ را هم منتقل کند و لذتی هم که نویسنده ...

 
زبان شاعرانه­ و سبک گزین گویانه­ نیچه علت علاقه‌مندی ایرانیان به اوست
۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰

زبان شاعرانه­ و سبک گزین گویانه­ نیچه علت علاقه‌مندی ایرانیان به اوست

 

رضا ولی یاری معتقد است، زبان شاعرانه­ نیچه و سبک گزین گویانه­ او در علاقه‌مندی ایرانیان نقش مهمی داشته است. فیلسوفان فرانسوی و آلمانی معاصری که آثارشان در ایران ترجمه شده نیز همگی تحت تاثیر نیچه بوده‌اند و ارجاعات فراوان آن‌ها به نیچه و ستایش‌های بعضا اغراق آمیزشان در افزایش علاقه خوانندگان ایرانی به ...

 
متاسفانه طب سنتی در عطاری‌ها به دست ناآگاهان افتاده است
۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۰

متاسفانه طب سنتی در عطاری‌ها به دست ناآگاهان افتاده است

 

محمدرضا توکلی صابری، مولف «فرهنگ طب سنتی» گفت: متاسفانه طب سنتى اكنون در عطارى‌ها به دست كسانى افتاده است كه بسيارشان حتى ديپلم متوسطه را هم ندارند و ادعاهايى مى‌كنند كه واقعيت ندارد و گياهان دارويى را تجويز مى‌كنند كه خواصش را نمى‌دانند.

 
کتاب سال سینما پاسخ به خلاء ارزیابی آثار سینمایی است
۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۹

کتاب سال سینما پاسخ به خلاء ارزیابی آثار سینمایی است

 

اکبر نبوی، دبیر ششمین دوره جایزه کتاب سال سینما، در گفت‌و‌گو با ایبنا عنوان کرد: جایزه کتاب سال سینما در پاسخ به خلاء ارزیابی و بررسی کتاب‌های حوزه سینما آغاز به کار کرد.

 
مسائل فلسفی از دیدگاه پوپر باید قابلیت نقد و ابطال‌پذیری داشته باشند
۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۰

مسائل فلسفی از دیدگاه پوپر باید قابلیت نقد و ابطال‌پذیری داشته باشند

 

سیامک عاقلی می‌گوید: پوپر برخلاف تحصل‌گرایان منطقی و ویتگنشتاینی‌ها لزوماً بحث‌های متافیزیکی را رد نمی‌کرد و برای بسیاری از آنها ارزش و اهمیت قائل بود. او معیار ابطال پذیرش در زمینه فلسفه علم را در فلسفه محض هم وارد کرد و گفت که مسائل فلسفی هم باید قابلیت نقد و ابطال‌پذیری (البته ابطال‌پذیری عقلانی) ...

 
زیباکلام: کتاب «رضاشاه» فرضیه‌های دایی‌جان ناپلئونی درباره کودتا را زیر سوال می‌برد
۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۵

زیباکلام: کتاب «رضاشاه» فرضیه‌های دایی‌جان ناپلئونی درباره کودتا را زیر سوال می‌برد

 

صادق زیباکلام درباره کودتای 1299 با تکیه بر کتاب در دست تالیف خود با نام «رضاشاه» می‌گوید: این اثر که دستمایه اصلی آن اسناد وزارت خارجه انگلستان است، تمام فرضیه‌های دایی‌جان ناپلئونی درباره کودتا را زیرسوال می‌برد و می‌گوید آنچه که طی این سال‌ها درباره کودتای 1299 در ایران منتشر شده، باطل است.