نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
کتاب‌های موردپسند بچه‌ها گاهی مرا شگفت‌زده می‌کند/ به جوایزی نیاز داریم که نام‌شان برای بچه‌ها جذاب باشد
۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۲

کتاب‌های موردپسند بچه‌ها گاهی مرا شگفت‌زده می‌کند/ به جوایزی نیاز داریم که نام‌شان برای بچه‌ها جذاب باشد

 

محمدرضا مرزوقی، نویسنده و منتقد ادبی، معتقد است هنوز در حوزه کودک و نوجوان جایزه‌ای راه‌اندازی نکرده‌ایم که بتواند تا این حد بر ذهن، سلیقه و پسند کودک و نوجوان تاثیرگذار باشد ‌که به انتخاب او در خرید کتاب خط و جهت دهد.

 
سیروسلوک پروست متفاوت از سیروسلوک متعارف است
۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۲

سیروسلوک پروست متفاوت از سیروسلوک متعارف است

 

داریوش شایگان معتقد است: جستجوی زمان از دست رفته، رمان سیرو سلوک است، منتها سیروسلوک پروست متفاوت از سیروسلوک متعارف است.

 
گفت‌و‌گو با نامزد جایزه جلال
۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۵

گفت‌و‌گو با نامزد جایزه جلال

 

تاثیر نظام‌های بلاغی غرب بر نظام بلاغی اسلام بیش از تصور ما است

 
رادی هنوز برای من زنده است
۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۴

رادی هنوز برای من زنده است

 

حمیده عنقا می‌گوید: اگر بخواهم رادی را در چند عبارت کوتاه معرفی کنم باید بگویم که رادی بسیار متواضع و مودب بود، به جوان‌ها توجه داشت و حتما از نظر آن‌ها استفاده می‌کرد و اگر نظر آن‌ها درست بود حتما در کارهایش به کار می‌برد.

 
نیت ما زنده کردن ترجمه‌های استوار و دقیق فارسی دری بود
۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۰

نیت ما زنده کردن ترجمه‌های استوار و دقیق فارسی دری بود

 

محمد شریفی از پدیدآورندگان «قرآن کریم با چهار ترجمه کهن» درباره یکی از ویژگی‌های شاخص این اثر، گفت: در این چهار ترجمه‌، نه تنها سیر تطور زبان فارسی و همچنین ویژگی‌های سبکی نواحی مختلف ایران آن زمان قابل مشاهده است، بلکه مهمتر اینکه شما می‌توانید سیر تطور ترجمه قرآن را به وضوح ببینید.

 
نقد بنیان ادبیات هر دوره را بنا می‌کند
۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۷

نقد بنیان ادبیات هر دوره را بنا می‌کند

 

محمدرحیم اخوت نویسنده و منتقدادبی می‌گوید: اگر منتقد نداشته باشیم،‌ ادبیات تکان نمی‌خورد و از پیشرفت باز می ماند. نقدهای ضعیف و یادداشت‌های سطحی امروز نتیجه خوب نخواندن کتاب‌هاست.

 
صنعت چاپ باید از مالیات بر ارزش افزوده معاف شود
۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۱

صنعت چاپ باید از مالیات بر ارزش افزوده معاف شود

 

سعید باستانی؛ سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی معتقد است به دلیل پیوستگی صنعت چاپ با حوزه فرهنگ باید از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف باشد.

 
جایزه ادبی باید سالم باشد
۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۱

جایزه ادبی باید سالم باشد

 

مهدی قزلی گفت:جایزه‌ای که در چهار سال اخیر دعوایی از آن بیرون نیامده است، هیچکس از آن انصراف نداده، کسی علیه اصل آن نیست، همه به نتایج احترام می‌گذارند و از همه مهم‌تر داوری سالمی دارد، بدون شک معتبر خواهد بود.

 
ناصر ایرانی پشت میز کارش
۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۷

نویسنده‌ها و شاعران ما اهل تجربه نیستند

 

ناصر ایرانی می گوید: الان ما هم یک دوره خمودگی و بی‌آرمانی و خودفریبی داریم و نویسنده‌ها و شاعران ما اهل تجربه نیستند. ما نویسندگان بزرگی داشتیم در دوره‌های بسیار بدتر از این دوره‌ای که الان داریم زندگی کردند ولی آثار بزرگی از آن استخراج کردند. من نمی‌دانم الان شعرای ما اهل زجرکشیدن هستند یا نه آیا ...

 
داوری‌کردن سن،‌ تجربه و سطح خاصی لازم دارد
۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۵

داوری‌کردن سن،‌ تجربه و سطح خاصی لازم دارد

 

محمد طلوعی می‌گوید: داوری کردن سن،‌ تجربه و سطح خاصی لازم دارد،هر نویسنده‌ای بایدخودش ذکاوت به خرج بدهد و با یک کتاب و دو کتابی که نوشته خودش را در سطح داوری نبیند.

 
فرهاد تیمورزاده
۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۶

تکریم بیماران سرلوحه فعالیت پزشکی مرحوم یلدا بود

 

فرهاد تیمور زاده به مناسبت درگذشت علیرضا یلدا گفت: مرحوم یلدا کرامت انسانی را دریافته بود و احترم به همکاران و بیماران اصلی‌ترین توصیه وی به شاگردان و دانشجویانش بود.

 
شهرام اقبال‌زاده
۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۷

رشد قارچی کتاب‌های کمک‌درسی و معضلات صنعت نشر

 

شهرام اقبال‌زاده گفت: کتاب‌های کمک‌درسی از اتحاد مفاهیم و کیفیت مفهومی قابل درکی برخوردار نیستند و هیچ گونه خلاقیتی به دانش‌آموزان نمی‌افزایند تا بتوان نسبت به حضور آن‌ها در کنار کتاب‌های درسی خوش‌بین بود.

 
هومان حسن‌پور
۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۸

کتاب‌های تقلبی قلم نویسندگان را می‌خشکاند

 

عضو هیات مدیره اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران معتقد است:‌ناشران باید با عرضه شکایتشان از انتشاردهندگان کتاب‌های تقلبی در اتحادیه و دادن وکالت به اتحادیه، خواهان پیگیری این مساله باشند.

 
محسن عسکری‌جهقی
۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۰

علوم سیاسی در ایران، فقط برای حفظ ظاهر است

 

محسن عسکری‌جهقی، مترجم کتاب «آینده علوم سیاسی» با اشاره به این که این کتاب می‌تواند یکی از تولیدات آینده‌پژوهی قلمداد شود، گفت: در ایران علوم سیاسی را به شکل کلی می‌بینیم و جهت‌گیری‌هاش خیلی عام است. یا شاید بتوان گفت که علوم سیاسی در ایران، فقط برای حفظ ظاهر است.

 
ترس داشت نیما را آن طور که هست معرفی کند
۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۸

ترس داشت نیما را آن طور که هست معرفی کند

 

اسدالله شعبانی، نویسنده و شاعر کودک و نوجوان معتقد است که سیروس طاهباز فقط از روی عشق و علاقه کار می‌کرد و توجه زیادی به جنبه پژوهشی آثار نداشت و با اینکه پژوهشگر و نیما‌شناس حرفه‌ای نبود اما مرد کار و روزنامه‌نگار دانایی بود.

 
مشارکت همه بخش‌های دولتی و خصوصی؛ ملاک داوری پایتخت کتاب
۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۹

مشارکت همه بخش‌های دولتی و خصوصی؛ ملاک داوری پایتخت کتاب

 

علی اصغر سیدآبادی؛ مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ویژگی‌های چهارمین دوره پایتخت کتاب گفت: از ویژگی‌های پایتخت کتاب این است که فقط سازمان‌های دولتی در این زمینه فعالیت نمی‌کنند، بلکه تمام نهادها و بخش‌های خصوصی و مردمی در برگزاری این برنامه ...

 
ترجمه هم هنر است، هم فن/مترجمان قدیمی وجدان ترجمه داشتند
۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۴

ترجمه هم هنر است، هم فن/مترجمان قدیمی وجدان ترجمه داشتند

 

پرویز شهدی می‌گوید: مترجمان تازه‌کار باید با مترجمین باتجربه‌تر از خود مشورت کنند و متنی را که خودشان ترجمه کرده‌اند با متنی که مترجمین با سابقه‌تر قبل از آن‌ها ترجمه کرده‌اند، تطبیق دهند.

 
شاهنامه و دیوان حافظ مردمی‌ترین دفترهای سخن پارسی/ دفتر شعر بر خوان‌  یلدا نشانه ارزش بسیار سخنوری در فرهنگ ایرانی
۳۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۹

شاهنامه و دیوان حافظ مردمی‌ترین دفترهای سخن پارسی/ دفتر شعر بر خوان‌ یلدا نشانه ارزش بسیار سخنوری در فرهنگ ایرانی

 

میرجلال‌الدین کزازی شاهنامه‌پژوه و پژوهشگرِ برجسته ایرانی در زبان و ادبِ فارسی می‌گوید: اگر دو کتاب دیوان حافظ و شاهنامه فردوسی را بر خوان‌های آئینی می‌نهیم، از آنجاست که شاهنامه و دیوان حافظ مردمی‌ترین دفترهای سخن پارسی هستند و جایی ویژه دردل ایرانی‌ها یافته‌اند.

 
شبی که نشان می‌دهد بالاتر از سیاهی، سپید است/یلدا انگیزه‌ای برای شاد زیستن
۳۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۶

شبی که نشان می‌دهد بالاتر از سیاهی، سپید است/یلدا انگیزه‌ای برای شاد زیستن

 

محمد بقایی(ماکان) در بررسی ویژگی‌های شب یلدا گفت: شب تولد میترا یا مهر از خدایان ایران باستان بوده که در حقیقت اولین نشانه‌های خداپرستی در بین همه ایرانیان به شمار می‌رود. این سنت نشان می‌دهد که بالاتر از سیاهی، سپید است و این امید همیشه در دل ایرانیان شعله‌ور بوده است و از بین هزاره‌ها هم در این مرز ...

 
حباب قیمت کاغذ ترکید
۲۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۸

حباب قیمت کاغذ ترکید

 

سید حسن میرباقری؛ مدیرعامل انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا با اشاره به وضعیت کنونی بازار گفت: تخصیص ارز مبادلاتی به کاغذ بار دیگر از سر گرفته شده است و برخی از واردکنندگان کاغذ در مراجعه به بانک توانسته‌اند پس از ثبت سفارش، خرید کاغذ و مقوای خود را به طور قطعی انجام دهند. با این حساب حباب قیمت کاغذ که ...