نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
آدم‌های محدود، داستان‌های محدود خلق می‌کنند
۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰

آدم‌های محدود، داستان‌های محدود خلق می‌کنند

 

با سلمان امین، شاعر، نویسنده و طنزپرداز، در مورد جدیدترین اثر او «پدرکشتگی» گفت‌وگویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

 
کتاب المبدی نظریه‌ای بر  تمدن‌سازی توحیدی  است
۲۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰

کتاب المبدی نظریه‌ای بر تمدن‌سازی توحیدی است

 

نویسنده کتاب «المبدی» در چهار باب به بررسی اصولی‌ترین لوازم پژوهش و استنباط در ساحت فقه حکومتی پرداخته است.

 
پُز کتاب‌خوانی، جای کتاب‌ خواندن را گرفته است
۲۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۱

پُز کتاب‌خوانی، جای کتاب‌ خواندن را گرفته است

 

احمد مسجد جامعی، معتقد است: الان تظاهر به سواد بیش‌تر شده است. به قول عین‌القضات همدانی «دریغا که مردم در بند آن نیستند که چیزی بدانند، بلکه در بند آنند که خلق در ایشان اعتقاد کنند که عالم‌اند.» پیش‌تر‌ها مساله «پز» دادن این قدر‌ها نبود.

 
محمدعلی بهمنی
۲۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۵

انتقاد محمدعلی بهمنی از وضعیت‌ ترانه‌سرایی

 

محمدعلی بهمنی، داور بخش ترانه سومین دوره جشنواره شعر نیاوران گفت:‌ در حال حاضر به جز چند خواننده که خودشان تمایل دارند آثار و ترانه‌های باارزش بخوانند، بقیه کارها فاقد ارزش‌های لازم هستند.

 
خیلی از نوجوان‌ها به مهاجرت  فکر می‌کنند
۱۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۲

خیلی از نوجوان‌ها به مهاجرت فکر می‌کنند

 

جمال‌الدین اکرمی در کتاب «شب بخیر تُرنا» از چالش‌های مهاجرت برای نوجوان‌ها می‌گوید. او معتقد است: رویای مهاجرت ذهن بسیاری از نوجوان‌ها را به مشغول کرده است.

 
توجه همزمان به جسم و جان در طب قرآنی
۱۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰

توجه همزمان به جسم و جان در طب قرآنی

 

جمشید خدادادی، پژوهشگر حوزه طب قرآنی معتقد است: به طور کل طب مدرن جزنگر است در حالی که طب سنتی روح و جسم را به صورت یکپارچه بررسی می‌کند. طب جدید انسان را به صورت یک سلول یا یک ماشین نگاه می‌کند.

 
تائید یا رد عکس رئیسعلی دلواری در هاله‌ای از ابهام
۱۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۰

تائید یا رد عکس رئیسعلی دلواری در هاله‌ای از ابهام

 

بیش از یک قرن از شهادت رئیسعلی دلواری می‌گذرد، بزرگمردی که یکی دو سالی است تصاویر تازه‌ای از وی منتشر شده که تصاویر گذشته را رد می‌کند. با این اوصاف، پژوهشگران همشهری دلوار هنوز به قطع یقین تصویر جدید را نه رد کردند و نه تائید. گفت‌وگو با دو پژوهشگر تاریخ نشان‌دهنده این سردرگمی است.

 
افلاطون بیش از آن که متفکری اروپایی باشد، اندیشمندی ایرانی است
۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۵

افلاطون بیش از آن که متفکری اروپایی باشد، اندیشمندی ایرانی است

 

شروین وکیلی می‌گوید: افلاطون بی‌شک یکی از مهمترین اندیشمندان در تاریخ تمدن ایرانی است. در واقع افلاطون بیش از آن که متفکری اروپایی باشد، اندیشمندی ایرانی است. چرا که (چنان که در کتاب نشان داده‌ام) آثار خود را در تقابل با آرای پارسیان پرورده و استخوان‌بندی افکارش با وامگیری‌های گسترده از اندیشه‌ زرتشتی ...

 
استقبال چینی‌ها از آثار ایرانشناسی در نمایشگاه پکن
۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۰

استقبال چینی‌ها از آثار ایرانشناسی در نمایشگاه پکن

 

امیرحسین بختیاری، مدیر انتشارات ایرانشناسی با اشاره به استقبال کم‌نظیر بازدیدکنندگان چینی از آثار این انتشارات در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن می‌گوید: حضور ناشران ایرانی در نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب اتفاق مهمی است و دستاوردهای بسیاری در پی دارد. یکی از مهمترین این دستاوردها، معرفی ...

 
درهای مدارس  روی نویسندگان باز شود
۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۴

درهای مدارس روی نویسندگان باز شود

 

رفیع افتخار معتقد است: درهای مدارس به روی نویسندگان باز شود. از این همه حفظیات برای دانش‌آموزان چه سودی حاصل شد؟ نویسندگان باید حضور گسترده در مدارس، مراکز فرهنگی، کتاب‌خانه‌ها و فرهنگسراها داشته باشند. متاسفانه، بچه‌ها نویسندگان را نمی‌شناسند واقعیت تلخی است.

 
سیاستگذاری‌های دولتی نهاد خانواده را در ایران تضعیف کرده است
۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۰

سیاستگذاری‌های دولتی نهاد خانواده را در ایران تضعیف کرده است

 

محمدامین قانعی‌راد، مولف «زوال پدرسالاری؛ فروپاشی خانواده یا ظهور خانواده مدنی» می‌گوید: کارکردهای خانواده به دلیل دخالت‌ها و سیاست‌گذاری‌ها به شدت تضعیف شده است، تداوم دخالت نهادهای بخش عمومی و گسترش روندهای مدیریت خانواده با وابسته‌سازی فضای هنجاری این نهاد به قوانین و عملکردهای دولتی امکان دارد خانواده ...

 
وقتی هرکول جای رستم را  در ذهن نوجوان‌ها ایرانی می‌گیرد
۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۰

وقتی هرکول جای رستم را در ذهن نوجوان‌ها ایرانی می‌گیرد

 

محمدرضا مرزوقی معتقد است: اگر درباره‌ قهرمان‌ها اسطوره‌ای و افسانه‌های‌ دست به بازنگری‌ها و بازآفرینی‌های خلاقانه نزنیم، طبیعی است که هرکول جای رستم را بگیرد و مشابه امروزی آن نه یک قهرمان ایرانی که قهرمانان کمیک استریپ‌های خارجی می‌شود.

 
مصدق از خونریزی می‌ترسید
۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۵

مصدق از خونریزی می‌ترسید

 

سهراب یزدانی، مولف کتاب «کودتاهای ایران» معتقد است: در تفسیر و تشریح کودتای 28 مرداد 1332، نمی‌توانیم همه چیز را به گردن مصدق بیندازیم. تمام برنامه کودتا از قبل چیده شده بود. ضمن اینکه مصدق از جنگ داخلی می‌ترسید؛ چون می‌دانست پشت‌سر آن موج‌های ديگر هم خواهد آمد.

 
می‌خواستم رنج‌های زن‌ها  را  روایت کنم
۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۴

می‌خواستم رنج‌های زن‌ها را روایت کنم

 

شکوه قاسم‌نیا در رمان نوجوان « کاش یکی قصه‌اش را می‌گفت» به روایت زندگی خانواده‌ای جنگ‌زده می‌پردازد. روایت پسری معلول و عشق‌ها و رنج‌های بی‌پایان مادرش نسبت به او در اثر رایت شده است.

 
بهرام قاسمی از  کتاب و دیپلماسی فرهنگی گفت
۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۴

بهرام قاسمی از کتاب و دیپلماسی فرهنگی گفت

 

بهرام قاسمی، سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی رسانه و دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه،گفت: باید برای مصونیت بیشتر امنیت ملی و منافع کشور جایگاه واقعی ایران را در ابعاد گوناگون به جهان معرفی کرد.

 
کارگاه‌های آموزشی با هدف مرغوب شدن آثار چاپی برگزار شود
۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۰

کارگاه‌های آموزشی با هدف مرغوب شدن آثار چاپی برگزار شود

 

جمشید کیانفر، مصحح متون تاریخی و مدیر سابق خانه نقد ضمن ابراز ناخرسندی از پخته‌خوار بودن اساتید دانشگاه‌ها، گفت: توصیه می‌کنم کارگاه‌های آموزشی به‌منظور مرغوب شدن آثار چاپی برگزار شود.

 
برنامه‌های اجتماعی باید با  مشارکت حداکثری جامعه اجرا  شود
۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۷

برنامه‌های اجتماعی باید با مشارکت حداکثری جامعه اجرا شود

 

سعید مدنی معتقد است:بخش اعظمی از برنامه‌های اجتماعی که در ایران به موفقیت نرسیده‌اند به دلیل عدم مشارکت جامعه هدف بوده است. متخصصان در اتاق‌های در بسته برنامه‌ریزی می‌کنند، بدون این‌که به نیازهای جامعه هدف توجه داشته باشند.

 
کشورهای غربی باید از ایمان هم همچون کفر محافظت کنند
۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۰

کشورهای غربی باید از ایمان هم همچون کفر محافظت کنند

 

مهدی امینی، مترجم کتاب «آینده اسلام» می‌گوید: اسپوزیتو معتقد است کشورهای غربی همان‌گونه که از کفر حمایت می‌کنند باید از ایمان هم حفاظت کنند و در جامعه تکثرگرا باید چیزهایی که مقدس شمرده می‌شوند نیز پذیرفته شوند. مسلمانان مهاجر نیز باید هویت‌شان به رسمیت شناخته شود و همانگونه که از ادیان دیگری چون یهودیت ...

 
مافیا ترجمه و نشر ادبیات کودکان را دشوار کرده است
۱۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۰

مافیا ترجمه و نشر ادبیات کودکان را دشوار کرده است

 

شقایق قندهاری، معتقد است مافیای عجیب در حوزه نشر کودک و نوجوان وجود دارد به طوری که برای بسیاری از ناشران کودک فرقی نمی‌کند چه کتابی را چه مترجمی ترجمه می‌کند؛ آنها فقط به دنبال خریدن کارهای ارزان‌قیمت هستند و هیچ تفاوتی بین ترجمه خوب، باکیفیت و حرفه‌ای و ترجمه بازاری و پرعیب و ایراد نمی‌بینند.

 
مشروطه به هدف مهمش که ایجاد حاکمیت قانون بود دست پیدا نکرد
۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۰

مشروطه به هدف مهمش که ایجاد حاکمیت قانون بود دست پیدا نکرد

 

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و مولف کتاب «سنت و مدرنیته» در بررسی روایت‌های تحلیل شکست مشروطه از جمله اظهارنظر احمد کسروی مبنی بر فهم نادرست مردم از مشروطه معتقد است: بنده معتقدم که مشروطه شکست نخورد بلکه مشروطه به هدف مهمش که ایجاد حاکمیت قانون بود، دست پیدا نکرد.