نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
داریوش رحمانیان
۱۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۰

تاریخ اندیشه‌نویسی در ایران به سمت سوپراستارنویسی رفته است

 

داریوش رحمانیان گفت: تاریخ اندیشه سیاسی ایران در روزگار قاجاریه را نمی‌شود، درست و دقیق نوشت، مگر با تکیه بر انبوهی از رسالات و کتاب‌ها و حتی مندرجات پاره‌ای از نشریات و روزنامه‌ها و مطبوعات آن روزگار و همان‌گونه که می‌دانید بخشی از این رساله‌ها به صورت نسخه خطی مانده‌اند و در دسترس پژوهشگران نیستند....

 
رمان سوم من به هیچ‌کدام از دو رمان قبلی‌ام شباهت ندارد
۱۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۲

رمان سوم من به هیچ‌کدام از دو رمان قبلی‌ام شباهت ندارد

 

مریم حسینیان می‌گوید: به عنوان یک نویسنده هنوز دوست دارم تجربه‌های تازه داشته باشم و همچنان کشف کنم. حس می‌کنم سبک تلفیقی می‌درخشد و نیاز جامعه ماست.

 
مهرزاد دانش
۱۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۳

صدور 14 مصوبه در حوزه چاپ و نشر در نشست یزد

 

مهرزاد دانش درباره مصوبات نشست دو روزه معاونت امورفرهنگی با مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها در یزد گفت: درباره کم و کیف محتوایی و بازرسی از چاپخانه‌ها و رسیدگی به تخلفات در این نشست دو روزه، ملزم شدیم که در دستورالعمل‌ها بازنگری کنیم.

 
میلاد عظیمی
۱۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۹

هیچ فردی به اندازه ایرج افشار به ایرانشناسی خدمت نکرد

 

میلاد عظیمی، مولف «کتاب‌شناسی موضوعی تاریخی از چاپ‌کرده‌ها و نوشته‌های ایرج افشار» می‌گوید: اکنون که این کتاب سامان یافته، با دقت در آن می‌توان سخن بزرگانی چون استاد یارشاطر و استاد شفیعی کدکنی را تأیید کرد که در ایران معاصر هیچ فردی به اندازه ایرج افشار به ایرانشناسی خدمت نکرد.

 
برای آموختن حروف الفبا میلیون‌ها تومان پول خرج کردم
۱۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۰

برای آموختن حروف الفبا میلیون‌ها تومان پول خرج کردم

 

علی میرزاجانی، نویسنده هفت کتاب داستانی گفت:‌ حروف الفبا را بلد نیستم اما بی‌سواد هم نیستم. شاید اگر هر آدمی جای من بود، مسیر زندگی‌اش به گونه دیگری رقم می‌خورد اما من تلاش کردم تا به خواسته‌ام برسم. شق‌القمر کردم، نویسنده شدم، چون آرزوی بچگی‌ام بود.

 
نقد باید وارد حوزه آکادمیک شود
۱۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۲

نقد باید وارد حوزه آکادمیک شود

 

محمد جواد جزینی می‌گوید: برای سالم‌سازی فضا بعد از ایجاد گفتمان فرهنگی،‌ نقد باید وارد حوزه آکادمیک شود. بعد از ایجاد گفتمان‌های فرهنگی ورود نقد ادبی جدی به حوزه آکادمیک ضرورت بزرگی است.

 
کثرت مخاطب بر اهمیت شعر دلالت نمی‌کند
۱۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۸

کثرت مخاطب بر اهمیت شعر دلالت نمی‌کند

 

بهزاد خواجات، شاعر و منتقد ادبی می‌گوید: شعر خوب، جلوتر از پسندهای مردم حرکت می‌کند و طبیعی است که مقداری برای مردم مهجور و ناشناخته باشد و نتوانند با آن رابطه برقرار کنند، بنابراین خواننده کمتری دارد. در هنر هرچیزی که سهل الوصول‌تر باشد، مخاطب بیشتری دارد، منتهی کثرت مخاطب بر اهمیت آن اثر دلالت نمی‌کند....

 
دولت حامی اول و آخر مدرنیزاسیون در ایران است
۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۵

دولت حامی اول و آخر مدرنیزاسیون در ایران است

 

رضا صمیم، نویسنده کتاب «تولید و مصرف فرهنگی در دانشگاه ایرانی؛ درآمدی تاریخی-انتقادی» می‌گوید: من در خوانش خودم از تاریخ دانشگاه بر این باورم که مدرن شدن ایرانی، فقط درون دولت رخ‌ داده است نه در اجتماع، این دولت است که حامی اول و آخر مدرنیزاسیون در ایران است. دانشگاه هم از این جهت درون تاریخ مدرنیزاسیون ...

 
گفت‌و‌گو با محمدرضا سرشار به مناسبت بازنشر آثارش
۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۷

گفت‌و‌گو با محمدرضا سرشار به مناسبت بازنشر آثارش

 

پنج کتاب «دُم پیشی»، «ببارد باران، نبارد باران»، «خروسک و پادشاه»، «کشاورز پیر و خرس قهوه‌ای» و «تنبیه کاری» آثاری هستند که پیش از این از سوی ناشران دیگر منتشر شده بودند و اکنون از سوی انتشارات سوره مهر تجمیع و منتشر شده‌اند.

 
تکرار در شعر بیژن الهی، نافی خلاقیت او نیست
۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۹

تکرار در شعر بیژن الهی، نافی خلاقیت او نیست

 

علی سطوتی‌قلعه می‌گوید:در شعرهای الهی و مخصوصا در نخستین سال‏‌های شاعری او با مجموعه‌ای از تصاویر و مضامین سر و کار داریم که همواره این امکان وجود دارد در شعر دیگری – به‏ گونه‌‏ای دیگر یا به همان شکل اولیه - دوباره تکرار شود اما تکراری که من به آن اشاره کرده‏‌ام، نافی خلاقیت شاعر نیست.

 
سیدابراهیم عمرانی
۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۲

مدیران کتابخانه‌ها با خلاقیت کتابداران تازه‌کار مخالفند

 

ابراهیم عمرانی درباره به کارگیری دانش‌آموختگان کتابداری در کتابخانه‌ها گفت: وقتی دانشجویان پس از اتمام تحصیلات وارد بازار کار می‌شوند، به تفاوت دانش خود با ساز و کار موجود در کتابخانه‌ها پی می‌برند؛ چراکه وارد کتابخانه‌هایی می‌شوند که از نظر سیستم و روش، چندان به روز نیستند در نتیجه گاهی جلوتر و گاهی ...

 
شاعران و نویسندگان در تورهای نوروزی قزوین گشت
۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۳

شاعران و نویسندگان در تورهای نوروزی قزوین گشت

 

محمدعلی حضرتی، شاعر، نویسنده و مدیرکل اداره میراث فرهنگی استان قزوین گفت: 15 نویسنده و شاعر خوب قزوینی را انتخاب کرده‌ایم که هرکدام یک روز به تورهای قزوین گشت ما اضافه می‌شوند و برای افراد حاضر در تور به شعرخوانی و داستان‌خوانی خواهند کرد.

 
نوشتن رمان دینی عرق‌ریزان روح دارد
۱۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۲

نوشتن رمان دینی عرق‌ریزان روح دارد

 

میر شمس‌الدین فلاح هاشمی معتقد است که نویسنده برای نوشتن رمان دینی،‌ حداقل ماه‌ها باید با مراجعه به کتابخانه‌ها، منابع مختلف را مطالعه کند و پس از این مرحله تازه با استفاده از تخیل خود کار تالیف را آغاز کند. نوشتن در این حوزه نسبت به دیگر زمینه‌ها، خیلی عرق‌ریزان روح دارد و انرژی زیاد و مدت‌ها وقت نویسنده ...

 
فلسفه و فیلسوف نباید لزوماً در ارتباط با زندگی روزمره قرار گیرد
۱۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۶

فلسفه و فیلسوف نباید لزوماً در ارتباط با زندگی روزمره قرار گیرد

 

روزبه صدر آرا می‌گوید:فلسفه بیان خاص خودش را در رویارویی با مسائل دارد و سیاست، هدف و ابزار خاص خود را می‌طلبد. فلسفه و فیلسوف نباید لزوماً در ارتباط با زندگی روزمره قرار گیرد.

 
محمدرضا کلاهی
۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۸

تحت تاثیر مد روز دنبال ارجاع دادن به متفکران خارج از کشوریم

 

محمدرضا کلاهی، عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی می‌گوید: کمتر در جامعه علمی درباره آثار گفت‌وگو شکل می‌گیرد و متاسفانه متفکران، صاحبنظران و حتی دانشجویان آثار یکدیگر را نمی‌خوانند و به آن ارجاعی نمی‌دهند. به گفته وی، امروز گاهی تحت تاثیر مدروز محقق تنها به دنبال ارجاع‌دادن به منابع خارجی ...

 
فرهاد سلیمان‌نژاد
۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۷

تلقي هايدگر از «هستی» و «زمان» فاشيستی است

 

فرهاد سلیمان‌نژاد، مترجم کتاب «مناقشه هایدگر» می‌گوید: آدورنو با تمسک به تمایزی که هایدگر میان هستی اصیل و نا اصیل قائل بود، سر تا پای فلسفه او را فاشیستی می‌دانست. اما اگر بپذیریم که از دید هایدگر سیطره انسان سوبژکتیو، شکاف میان سوژه و ابژه و عقلانیت محاسبه‌گر لازمه هستی نااصیل است، آنگاه چگونه می‌توان ...

 
خوشحالم  یک زن جایزه گرفته است
۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۷

خوشحالم یک زن جایزه گرفته است

 

رویا شاه‌حسین‌زاده، برنده دوازدهمین دوره جشنواره شعر فجر گفت: خوشحالم که یک زن این جایزه را گرفته است و واقعا برایم مهم نبود که خودم این جایزه را بگیرم یا یک خانم دیگر اما مهم است که جایزه به یک زن رسید؛ چراکه ما در جامعه‌ای حضور داریم که کمتر نگاه حمایتی و توجه به خانم‌ها می‌شود.

 
زمین صاف بوده و روی شاخ گاو!
۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۲

زمین صاف بوده و روی شاخ گاو!

 

پرویز براتی، نویسنده «بادهای افسون» گفت: هستی‌شناسی پشت علوم غریبه، از جغرافیای بطلمیوسی و هندسه اقلیدسی منبعث است. در دوره ابن سینا و خواجه نصیر یا رازی، زمین صاف بوده و روی شاخ گاو! و زعمای علوم غریبه و جلیه، با این که عالم به تمام رازها بودند اما جهان را طبق همین جغرافیا و آگاهی می‌دیدند. در قرن ...

 
نمی‌توانم نویسنده خاصی را به بقیه ترجیح دهم
۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۱

نمی‌توانم نویسنده خاصی را به بقیه ترجیح دهم

 

علی اصغر حداد می‌گوید: نویسندگان همه‌شان برای من عزیزند و فرقی برایم ندارند. هر اثری زیبایی خاص خودش را دارد و لذت خاصی نصیب من‌ِ مترجم می‌کند. نمی‌توانم بگویم که نویسنده خاصی را به بقیه ترجیح می‌دهم.

 
جای نقد رادیکال در حوزه نقدنویسی خالی است/نقد آکادمیک محافظه کار است
۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۸

جای نقد رادیکال در حوزه نقدنویسی خالی است/نقد آکادمیک محافظه کار است

 

مشیت علایی، نویسنده و منتقد ادبی معاصر می‌گوید: نقد تاریخی غیر از آنکه متن را تحلیل می‌کند، بر اساس آن متن، چیزهای دیگری هم به خواننده می‌دهد و این همان چیزی است که در مباحث نقد ادبی از آن به عنوان نقد رادیکال یاد می‌شود و جای اینچنین نقدی در اینجا در حوزه نقدنویسی و نظریه‌پردازی بسیار خالی است.