نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
حجت‌الاسلام ایازی: آثار  غلوآمیز  دینی در فقدان نقد علمی رشد می‌کند
۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۵

حجت‌الاسلام ایازی: آثار غلوآمیز دینی در فقدان نقد علمی رشد می‌کند

 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمحمدعلی ایازی، نویسنده و قرآن‌پژوه معتقد است: بسیاری از مسائل خرافی و غلو‌آمیز را هرروزه در حوزه‌های مختلف فرهنگ دینی شاهد هستیم؛ در این فضا غالب نوشته‌ها سمت‌وسوی ترویجی دارند و کمتر اثری از منطق و عقلانیت دیده می‌شود.

 
افراطی‌ها مانع  معرفی شاهنامه در ترکیه هستند!
۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۵

افراطی‌ها مانع معرفی شاهنامه در ترکیه هستند!

 

نعمت یلدرم، مدیر رشته زبان و ادبیات فارسی دانشکده «آتاتورک» که با ترجمه «شاهنامه» به زبان ترکی جزو برگزیده‌های بیست‌و‌چهارمین دوره جایزه جهانی کتاب سال ایران شناخته شد؛ این اثر را شاهکاری می‌داند که متاسفانه به دلیل برخی دیدگا‌ه‌های افراطی موجود در ترکیه، آن‌گونه که باید معرفی نشده است.

 
فروزش: برخی از کتاب‌های تاریخ شفاهی در آینده بسیاری را سردرگم خواهد کرد
۲۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۰

فروزش: برخی از کتاب‌های تاریخ شفاهی در آینده بسیاری را سردرگم خواهد کرد

 

سینا فروزش، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات گفت: متاسفانه امروز بسیاری از نهادها و ارگان‌ها در حال تالیف و انتشار تاریخ هستند در حالی که اصلا تاریخ نخواندند اما به دلایلی از بودجه‌هایی برخوردار هستند و نهادهایی را درست کردند و به سمت تاریخ شفاهی آمدند، در این میان نمی‌دانیم به ...

 
اهمیت کتاب هیچکاک به روایت هیچکاک، به مطالب دست‌ اول آن است
۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۶

اهمیت کتاب هیچکاک به روایت هیچکاک، به مطالب دست‌ اول آن است

 

حسین کربلایی‌طاهر مترجم «هیچکاک به روایت هیچکاک» گفت: نویسنده کتاب با کمک دختر هیچکاک به منابع جدیدی ازجمله نامه‌ها، مقاله‌ها و داستان‌های منتشر نشده از هیچکاک دست پیدا می‌کند. مؤلف، مطالب جدیدی را جمع کرده و در کتاب «هیچکاک به روایت هیچکاک» ارائه داده است.

 
منصوری: گفتمان اجتماعی در زمینه تولید کتاب علمی شکل بگیرد
۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰

منصوری: گفتمان اجتماعی در زمینه تولید کتاب علمی شکل بگیرد

 

رضا منصوری، معاون پژوهشی پیشین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به فقدان تعریف از کتاب علمی برای مخاطب عام گفت: برای ارائه تعریف کتاب علمی برای مخاطب عام باید گفتمان اجتماعی به‌ویژه بین اهل علم و علاقه‌مندان به ترجمه کتاب‌های علمی شکل بگیرد.

 
سیدآبادی: شعر کودک امروز صدای کودکانه ندارد
۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۰

سیدآبادی: شعر کودک امروز صدای کودکانه ندارد

 

علی‌اصغر سیدآبادی معتقد است: صدای کودکان در شعر کودک ما غایب است، اگر صدای کودکان در شعر شنیده شود خود به خود زبان، قالب و موضوع را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث تحول شعر می‌شود.

 
غیاثی: «فرشته کتابخوان» و «بازارچه کتاب و نشر» طرح‌های کتابخوانی در یزد است
۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۰

غیاثی: «فرشته کتابخوان» و «بازارچه کتاب و نشر» طرح‌های کتابخوانی در یزد است

 

علی غیاثی‌ندوشن گفت: اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد با ارائه طرح‌های متنوعی از جمله «فرشته کتابخوان» در سومین دوره جشنواره «پایتخت کتاب ایران» ظرفیت خود در حوزه کتاب و کتابخوانی را به نمایش می‌کشد.

 
حامد کامل‌نیا
۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۰

پاریس، برلین و بارسلون در شکل‌گیری معماری غرب تاثیر گذارند

 

حامد کامل‌نیا، یکی از دو نگارنده کتاب «نظریه‌های مدرنیته در معماری» عنوان کرد که در این اثر سعی کرده‌ایم وقتی درباره تأثیر مدرنیته بر شهرسازی یک شهر مانند سن‌پترزبورگ صحبت می‌کنیم، آن شهر را از نزدیک ببینیم و دیدگاهی را که درباره این نوع شهرسازی است، بررسی کنیم. سه شهر مهم در معماری دنیا یعنی پاریس،...

 
مسعود ابراهیمی
۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰

«تئوری کمپوزیسیون معاصر» به موسیقی نیمه دوم قرن بیستم پرداخته است

 

​مسعود ابراهیمی، مترجم کتاب «تئوری کمپوزیسیون معاصر» که در جایزه کتاب سال به عنوان اثر شایسته‌تقدیر معرفی شد، گفت: در این کتاب نه فقط ابعادی که در تئوری سنتی متداول‌تر هستند بلکه آن‌هایی هم که به وضعیت زیبایی‌شناسی زبانی جدیدتر وابسته هستند، مورد توجه قرار گرفته است.

 
تالیف «فارسیان در برابر مغولان» پاسخ جدیدی به یک پرسش قدیمی بود
۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۸

تالیف «فارسیان در برابر مغولان» پاسخ جدیدی به یک پرسش قدیمی بود

 

رسول خیراندیش، مولف کتاب «فارسیان در برابر مغولان» که به عنوان شایسته‌تقدیر جایزه کتاب سال معرفی شد، درباره این اثر گفت: برای تالیف این کتاب دنبال پاسخ جدیدی به یک پرسش قدیمی بودم و آن علت و چگونگی تسلط مغول بر فارس بود.

 
داریوش طلائی
۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۱

آینده موسیقی ایران از کتاب «تحلیل ردیف» می‌گذرد

 

داریوش طلایی نویسنده «تحلیل ردیف» و برگزیده در سی‌وچهارمین دوره کتاب سالگفت:اگر آینده‌ای برای موسیقی ایرانی وجود داشته باشد، از کانال این کتاب می‌گذرد چون این اثر علاوه براینکه خصوصیات منحصربه‌فرد موسیقی ایرانی را ارائه می‌دهد، آن را به لِول آکادمیک می‌آورد.

 
امیر سرتیپ مهرنیا: خلبان‌ها حامل قطعه‌هایی از پازل جنگ هستند
۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۳

امیر سرتیپ مهرنیا: خلبان‌ها حامل قطعه‌هایی از پازل جنگ هستند

 

امیرسرتیپ دو خلبان دکتراحمد مهرنیا، نویسنده مجموعه «ستاره‌های نبرد هوایی» با اشاره به لزوم توجه به وضع معیشت خلبان‌ها و نویسندگان حوزه دفاع مقدس برای ثبت تاریخ شفاهی جنگ گفت: خلبان‌ها حامل قطعه‌هایی از پازل جنگ هستند اما جریان نشر خاطرات آن‌ها با توجه به وضعیت اقتصاد نشر و بی‌توجهی مسئولان کُند است....

 
پارسا: جریان انتشار آثار فلسفی ما را دچار کلی‌گویی و گزاف‌گویی کرده است
۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۰

پارسا: جریان انتشار آثار فلسفی ما را دچار کلی‌گویی و گزاف‌گویی کرده است

 

مهرداد پارسا، دانش‌آموخته فلسفه معتقد است جریان انتشار آثار فلسفی و فکری امروز موجب شده ما به وضعیت کلی‌گویی و گزاف‌گویی دچار شویم. آثار سطحی و حرف‌های نه چندان دقیق درباره فلاسفه معضلی است که بیش و کم دچار آنیم.

 
جان‌احمدی: چالش‌های تاریخ اجتماعی بیشتر از تاریخ نخبگان است
۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۰

جان‌احمدی: چالش‌های تاریخ اجتماعی بیشتر از تاریخ نخبگان است

 

فاطمه جان‌احمدی با اشاره به این‌که در حوزه تاریخ نخبگان با چالش کمتری مواجه‌ایم در حالی که چالش‌های تاریخ اجتماعی فراوان‌تر است، گفت: در حوزه تاریخ اجتماعی ضعف بسیار داریم با اینکه بهترین بخشی که پژوهشگران می‌توانند به آن ورود پیدا کنند، نهادسازی در انقلاب اسلامی است اما پرداختن به نهادهای اجتماعی و ...

 
صلواتی: تفکر بومی‌مان را به سمت و سوی مسائل انضمامی سوق دهیم
۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۰

صلواتی: تفکر بومی‌مان را به سمت و سوی مسائل انضمامی سوق دهیم

 

عبدالله صلواتی با اشاره به این‌که باید تفکر بومی‌مان را به سمت و سوی مسائل انضمامی سوق دهیم، می‌گوید: فلسفه غرب بهتر از فلسفه‌های دیگر به مسائل روزگار ما و مشکلات آن پاسخ می‌دهد یا حداقل ناظر بدان مشکلات و مسائل‌ است.

 
حمزه‌ای: تاثیر شعر را در آموزش  کودکان دست کم نگیریم
۱۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۷

حمزه‌ای: تاثیر شعر را در آموزش کودکان دست کم نگیریم

 

رودابه حمزه‌ای از شاعران و نویسندگان حوزه کودک و نوجوان، معتقد است:نباید تاثیر شعر را در آموزش و پرورش کودکان دست کم بگیریم

 
بهزاد زرین‌پور
۱۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۷

بازگشت زرین‌پور به شعر پس از بیست سال و خاطره‌ای از هوشنگ گلشیری

 

بهزاد زرین‌پور که کتابش بعد از گذشت 20 سال دوباره زیر خط چاپ رفت در گفت‌وگو با ایبنا از دلایل سال‌ها فاصله از شعر و ادبیات صحبت کرد. او در بخشی از صحب‌هایش اظهار کرد: برای انجام کار حرفه‌ای باید حرفه‌ای رفتار کرد، درست مانند فردوسی و حافظ که در رفاه شعر می‌سرودند. 20 سال بر حسب ضرورت‌ها و اولویت‌های ...

 
آروین صداقت‌کیش
۱۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۰

خارجی‌ها از بتهوون و واگنر نوشتند، ما برای موسیقی‌مان چه کردیم؟!

 

منتقد، محقق و آهنگساز موسیقی، آروین صداقت کیش، گفت: آیا آن‌چنان که رومن رولان درباره بتهوون نوشت، هیچ نویسنده تراز اول ایرانی درباره موسیقی‌دانی ایرانی رمانی کامل نوشت؟ آیا آن‌چنان که نیچه درباره واگنر نوشت، هیچ استاد فلسفه‌ای با موسیقی‌دان های ما وارد گفت‌وگو شد؟ موسیقی در ذهن روشنفکران ما چندان با ...

 
اسلامی: علاقه کودکان به ریتم شاعران را از پرداختن به قالب‌های دیگر باز داشته است
۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۴

اسلامی: علاقه کودکان به ریتم شاعران را از پرداختن به قالب‌های دیگر باز داشته است

 

مریم اسلامی‌ از شاعران و نویسندگان کودک معاصر، معتقد است: نوآوری در ساختار و فرم شعر کودک از نیازها و دغدغه‌های این حوزه است.

 
علا: شعر کودک از ضعف تالیف  رنج می‌برد
۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۵

علا: شعر کودک از ضعف تالیف رنج می‌برد

 

افشین علا، از شاعران و نویسندگان کشورمان معتقد است: امروزه در کتاب‌های شعر کودک با مشکلات عدیده‌ای از جمله ضعف تالیف و سست بودن ارکان جملات در شعر مواجهیم.