نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
نمایشگاه کتاب متعلق به همه است
۲۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۰

نمایشگاه کتاب متعلق به همه است

 

بالاخره بعد از تصمیم‌گیری اعضای سه‌نفره منتخب شورای سیاستگذاری نمایشگاه سی‌ویکم برای انتخاب و معرفی معاون اجرایی نمایشگاه، مدیران کمیته‌های صنفی نیز مشخص شدند. هرچند درباره این شیوه از انتخاب می‌توان مباحثی را مطرح کرد و آن را مورد نقد و بررسی قرار داد؛ اما می‌توان گفت یکی از نتایجی که از این روند حاصل ...

 
روشنگری قلم برای افشای التقاط رفتاری مدرنیته
۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۴

روشنگری قلم برای افشای التقاط رفتاری مدرنیته

 

سنت در ادبیات دینی، همواره به‌عنوان الگوی پویا از ملت‌ها در شکل دادن امت واحده توصیف ‌شده است. بر همین مدار، مذاهب حقه اسلامی همچون شیعه عثنی‌عشری با تکیه ‌بر همین هویت سنت توانسته‌اند پویاترین رفتار فقهی ملت‌های خود را برای نیل به زمینه‌های شکل‌گیری تمدن بزرگ اسلامی تعریف کنند.

 
زنده ياد جمشيد مظاهري
۱۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۹

جمشید مظاهری، منظر فراگیر ادب کلاسیک و معاصر

 

مظاهری نسخه شناسی دقیق و با وسواس و تاریخ دانی با تسلطی مثال زدنی بود. ایشان محضر دانشمندان متأخر معاصرادبیات کلاسیک را درک کرده بود و با اینکه هیچگاه به درجه دکترا نائل نیامد، اما استادِ بی نظیر دانشگاه‌های معتبر اصفهان بود.

 
انتخاب دهقانی به عنوان معاون اجرایی، مشروط به پذیرش شرایط آشنا
۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۳

انتخاب دهقانی به عنوان معاون اجرایی، مشروط به پذیرش شرایط آشنا

 

محمدتقي عرفان‌پور؛ عضو هيات مديره اتحاديه آشنا با ارسال يادداشتي اختصاصي به خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، گزارشي از روند انتخاب معاون اجرايي و مديران كميته هاي پنج گانه در روز گذشته سه شنبه ١٧ بهمن ارائه كرده است.

 
پسری که ظاهرش با بقیه فرق می‌کند!
۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۱

پسری که ظاهرش با بقیه فرق می‌کند!

 

آر.جی پلاچیو، در کتاب «اوگی و من» در قالب سه قصه، شخصیت رمان «اعجوبه» را از زوایای دید مختلف به تصویر می‌کشد.

 
این کتاب را با کمال ناامیدی نوشته‌ام
۱۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۷

این کتاب را با کمال ناامیدی نوشته‌ام

 

به بهانه انتشار کتاب«سیانوباکتریولوژی (2) – ضرورت باز اندیشی»، شادمان شکروی (نویسنده کتاب) در یادداشتی که در اختیار ایبنا قرارداده است. معتقد است: هیولایی به نام سلیقه خواننده و مخاطب، بدجور همه نویسندگان به ویژه نویسندگان کتاب‌های علمی را تحت فشار گذاشته است.

 
روایت آخرین داستان محسن سلیمانی/ پایان تلخ یک روز برفی
۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۰

روایت آخرین داستان محسن سلیمانی/ پایان تلخ یک روز برفی

 

روز یکشنبه 8بهمن 1396برای دوستداران ادبیات روز سختی بود، روزی که مجبور بودند یکی از چهره‌های محبوب حوزه ادبیات و ترجمه و رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان را تا خانه ابدی بدرقه کنند و برای همیشه به خاک بسپارند.

 
شاهرخ تندر صالح
۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۴

​با ابرهای بارانی رفت

 

شاهرخ تندرو صالح از دوستان اردلان عطارپور به مناسبت درگذشت این مترجم و پژوهشگر یادداشتی را در اختیار خبرگزاری ایبنا قرار داده است.

 
توضیحات دبیر شورای برنامه‌ریزی درباره تعیین معاون اجرایی نمایشگاه کتاب
۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۱

توضیحات دبیر شورای برنامه‌ریزی درباره تعیین معاون اجرایی نمایشگاه کتاب

 

دبیر شورای برنامه‌ریزی سی‌و یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در یادداشت خود ضمن تشریح جزئیات چهار جلسه این شورا درباره برخی اخبار درباره تعیین معاون اجرایی نمایشگاه توضیح داد.

 
جنایتکارانی که جایشان در تیمارستان‌ها و زندان‌هاست!
۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۶

جنایتکارانی که جایشان در تیمارستان‌ها و زندان‌هاست!

 

«سخنرانی افتتاحیه نمایشگاه بزرگ هنر آلمان» آدولف هیتلر با ترجمه مصطفی اسلامیه کتاب کوچک و کم‌حجمی است، اما برای بازخوانی تفکرات هیتلر و همچنین جریان‌های مهمی از تاریخ هنر مدرن اهمیت بسیاری دارد. این کتاب سال‌هاست که تجدید چاپ نشده است.

 
مجید غلامی‌جلیسه
۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۷

تاریخ چاپ و نسخه‌های خطی سخن مشترک من و جعفری‌مذهب

 

مدیرعامل موسسه خانه کتاب بر کتاب «میراث حقیقی» پیشگفتاری نوشته است و از فقدان زنده‌یاد محسن جعفری‌مذهب و تلاش‌هایش در حوزه تاریخ یاد کرده است.

 
پژوهشگر تاریخ و گردآورنده (مجموعه مقالات دكتر محسن جعفري مذهب حقيقی)
۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۶

پژوهشگری که با کتاب‌سازی مماشات نمی‌کرد

 

مجتبی تبریزنیا تبریزی، پژوهشگر تاریخ و گردآورنده (مجموعه مقالات دكتر محسن جعفري‌مذهب حقيقی) یادداشتی درباره این پژوهشگر نسخه‌‌های خطی نوشته است: جعفری‌مذهب محققی بین‌رشته‌ای و چندوجهی، با غلبه تاریخ و کتابداری بود. نوشته‌های او پرشمار و حوزه‌های مورد تحقیق و تخصصش گسترده بود.

 
محسن کمالیان
۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۴

حب نویسنده و بغض تاریخ

 

محسن کمالیان در جلد نخست مجموعه «مشاهیر خاندان صدر» با وجودی که تمام تلاش خود را برای دقت علمی بیوگرافی‌ها به کار برده، اما به دلیل حب بسیار نسبت به این خاندان، به عمد برخی از منابع تاریخی را که دیدگاهی متفاوت داشتند، ندیده است، بنابراین برخی شرح‌حال‌های مندرج در این کتاب فاقد ارزش است.

 
قاصدک‌های پیغام رسان و  کبوتران پیام‌آور صلح
۲۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۷

قاصدک‌های پیغام رسان و کبوتران پیام‌آور صلح

 

«آواز زیر باران» و «قاصدک در باد» دو عنوان از آثار احمدرضا احمدی است که به تازگی منتشر شده و می‌تواند پیشنهاد مناسبی برای مطالعه آخر هفته باشد.

 
چرا رئیس‌جمهوری حق صحبت‌کردن درباره علوم‌انسانی در کشور را ندارد؟!
۲۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۱

چرا رئیس‌جمهوری حق صحبت‌کردن درباره علوم‌انسانی در کشور را ندارد؟!

 

سخنرانی رییس‌جمهوری در آیین اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی درباره علوم‌انسانی و تحول آن مورد حمله برخی از فعالان این حوزه قرار گرفته و ایشان را دعوت به سکوت درباره علوم‌انسانی کرده‌اند.

 
ﻣﯿﺮﺯﺍ ﺳﻌﺪﺍﻟﻠﻪ ﺧﺪﯾﺮﯼ
۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۴

شاعری که معلولیت باعث محدودیتش نشد

 

جمیل فاروقی، شاعر کُرد که در سال‌های گذشته آثار ﻣﯿﺮﺯﺍ ﺳﻌﺪﺍﻟﻠﻪ ﺧﺪﯾﺮﯼ را جمع‌آوری و منتشر کرده بود، بعد از درگذشت این شاعر کُردزبان یادداشتی را در اختیار ایبنا قرار داده که در آن به ذکر ویژگی‌های شعری و توانایی‌های این شاعر فقید کشورمان پرداخته است.

 
سید جعفر شهیدی
۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۹

شهیدی در هر دو زمینه ادبیات و تاریخ استاد بود

 

رسول جعفریان نویسنده، پژوهشگر و رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران در یادداشتی به مناسبت سالروز درگذشت سید جعفر شهیدی تاریخ‌پژوه و استاد ادبیات دانشگاه تهران به ادوار مختلف زندگی شهیدی اشاره کرده است.

 
ژانرنویسی دقیقا در برایر یک حرکت کاسبکارانه قرار دارد
۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۹

ژانرنویسی دقیقا در برایر یک حرکت کاسبکارانه قرار دارد

 

ایرج فاضل بخششی نویسنده علمی تخیلی که در کارنامه خود چندین اثر در این حوزه دارد، به برخی اظهار نظرها درباره ژانر نویسی واکنش نشان داده است و یادداشتی در اختیار ایبنا قرار داده است که در ادامه آن را می‌خوانید.

 
​نگاهی به مجموعه داستان «گچ و چای سرد»
۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۵

​نگاهی به مجموعه داستان «گچ و چای سرد»

 

مروارید زندیچی، کارشناس ادبیات انگلیسی در یادداشتی به بررسی کتاب «گچ و چای سرد» منتشر شده در نشر چشمه پرداخته است.

 
عكس مربوط به اختتاميه دومين دوره جام باشگاه‌هاي كتابخواني است
۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۴

​داستان باشگاه­‌ها ادامه دارد ...

 

هدف این طرح از ابتدا تاکید بر "تسهیل‌گران" بوده است. این افراد با هر نقش و شغل اجتماعی، اعلام کرد‌‌ه‌­اند که یک کتا‌ب‌­دوست هستند و می‌خواهند کتاب­دوستی را با بچه‌­ها زندگی کنند. پس آن‌ها هستند که باشگاه­‌ها را ادامه خواهند داد