نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
ناگفته‌ها و پنهان مانده‌های تاریخ نشر ایران جدی‌تر کاویده شود
۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۶

ناگفته‌ها و پنهان مانده‌های تاریخ نشر ایران جدی‌تر کاویده شود

 

فرید مرادی، پژوهشگر حوزه نشر و سرویراستار نشر نگاه گفت: کمبود اطلاعات در حوزه تاریخ نشر نشان می‌دهد که ما چقدر از حوزه فرهنگ غافل هستیم.باید ناگفته‌ها و پنهان مانده‌های تاریخ نشر ایران جدی‌تر از قبل کاویده شود.

 
نیک‌طلب: ارتباطی میان شعر کودک و کتاب‌های درسی نیست
۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۳

نیک‌طلب: ارتباطی میان شعر کودک و کتاب‌های درسی نیست

 

بابک نیک‌طلب، شاعر و منتقد ادبی، معتقد است، ارتباطی بین شعر کودک و شعر نوجوان با اشعار کتاب درسی نیست.

 
شمس‌آبادی: به نقش مردم در تاریخ‌نگاری انقلاب کمتر پرداخت شده است
۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۶

شمس‌آبادی: به نقش مردم در تاریخ‌نگاری انقلاب کمتر پرداخت شده است

 

حسن شمس‌ابادی گفت: در روایت تاریخ انقلاب اسلامی بیش‌تر به تهران، قم و برخی کلان‌شهرها پرداخته شده بود، چندی است پرداختن به تاریخ محلی و نقش شهر‌های مختلف در پیروزی انقلاب مورد توجه قرار گرفته است؛ با این حال نمی‌توان گفت پرداختن به تاریخ محلی و شهر‌ها پر رنگ کردن نقش مردم است.

 
محمد علی جعفریه
۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۸

مدیر نشر ثالث: شرایط چاپ کتاب نویسنده معروف با جوان فرق می‌کند

 

مدیر انتشارات ثالث درباره این‌که در انتخاب کتاب پارتی‌بازی می‌کنند، اظهار کرد: من تمام مسئولیت‌ها را به دبیر هر بخش واگذار کرده‌ام و دخالتی در این بخش ندارم اما طبیعتاً شرایط چاپ اثر نویسنده سرشناس با نویسنده کتاب اولی فرق می‌کند.

 
راهکاریی برای افزایش سطح کیفی جشنواره‌های ترویج کتاب‌خوانی
۲۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۴

راهکاریی برای افزایش سطح کیفی جشنواره‌های ترویج کتاب‌خوانی

 

کارشناس پژوهش اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت: برای بالا بردن سطح کیفی جشنواره‌های ترویج کتاب‌خوانی پیشنهاد می‌کنم، وزارت آموزش و پرورش به عنوان بزرگ‌ترین ساز و کار نیروی خوانش، به مشارکت و همکاری دعوت شود، به ویژه این‌که چندی‌ست باشگاه‌های کتاب‌خوانی با حضور گسترده کودک و نوجوان‌‌ها ...

 
امینی: شاعر کارخانه تولید شعر نیست
۲۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۷

امینی: شاعر کارخانه تولید شعر نیست

 

اسماعیل امینی، شاعر و پژوهشگر ادبی، بیان کرد: برخی شاعران خود را ملزم می‌کنند که حتما در مدت زمانی مشخص شعر بگویند و هر ساله در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، تعدادی اثر از آنها ارائه شود، اما شاعر که کارخانه تولید شعر نیست!

 
دلشاد تهرانی: تدوین ساز و کار قانونی به  کاهش کتاب‌سازی، کمک می‌کند
۲۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۰

دلشاد تهرانی: تدوین ساز و کار قانونی به کاهش کتاب‌سازی، کمک می‌کند

 

مصطفی دلشاد تهرانی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران، معتقد است: کتاب‌سازی سبب تغییر نگرش جامعه در حوزه دین و عرفان نسبت به این حوزه می‌شود. او راه برون‌رفت از این چالش را تقویت زیرساخت‌های اخلاقی و تدوین سازوکارهای قانونی در کاهش کتاب‌سازی موثرند

 
علیرضا اسدی
۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۷

با پارتی بازی کتاب چاپ نمی‌کنیم

 

علیرضا اسدی، مدیر نشر نیماژ گفت: روزانه چندین کتاب از طریق افراد مختلف که من به آنها ارادت دارم به نشر نیماژ پیشنهاد می‌شود اما تا به امروز زیر بار چنین کارهایی نرفته‌ام و تمامی کتاب‌های این نشر در صورت تایید شورای انتخاب کتاب منتشر شده‌اند.

 
منصوری: توجه به تاریخ مردم در انقلاب برای زدودن برخی تصورات عوامانه است
۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۰

منصوری: توجه به تاریخ مردم در انقلاب برای زدودن برخی تصورات عوامانه است

 

جواد منصوری، معاون اسناد و اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی گفت: نگارش دقیق تاریخ انقلاب به حضور مردم در شهرهای مختلف در پیروزی انقلاب اسلامی نیاز پیدا کرد، این روش باعث شد این تصور عوامانه نیز که انقلاب تنها در تهران و قم پررنگ بوده است و مردم فقط در این دو شهر به پشتیبانی از آن برخاسته‌اند، برطرف ...

 
اردوان کامکار
۲۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۰

بزرگان موسیقی ما در زمینه مکتوب فعالیت چندانی نداشتند

 

اردوان کامکار نویسنده، مدرس و نوازنده ساز سنتور گفت: . بزرگان موسیقی ما درزمینه مکتوب فعالیت چندانی نداشتند. البته ممکن است دلایل مختلفی برای کار نکردن در حوزه مکتوب از سوی بزرگان موسیقی مطرح شود. برخی که اصلاً علمش را نداشتند و برای آن دسته که علمش را داشتند، دیگر حوصله‌ای باقی نمانده بود. به هر صورت ...

 
بهرنگ کیائیان
۲۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۲

رمان‌های عامه‌پسند ضربه‌ای به ادبیات نمی‌زند

 

بهرنگ کیائیان، مدیر دفتر نشر «نشرچشمه» گفت:انتشار رمان‌های عامه‌پسند ضربه‌ای به ادبیات نمی‌زند و ادبیات نباید با چنین ملاک‌هایی سنجیده شود. نگاه ما به مخاطب‌های کتاب، باید نگاهی خاص باشد زیرا مخاطب‌ها باهوش هستند و می‌دانند که باید به سراغ کدام ناشر یا کتاب بروند.

 
محمود‌زاده: «محمد‌، مسیح کردستان» به ابهاماتی درباره انقلاب و جنگ تحمیلی پاسخ می‌گوید
۲۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۰

محمود‌زاده: «محمد‌، مسیح کردستان» به ابهاماتی درباره انقلاب و جنگ تحمیلی پاسخ می‌گوید

 

نصرت‌الله محمود‌زاده، نویسنده «محمد، مسیح کردستان» گفت که در این کتاب به بسیاری از ابهامات درباره جنگ تحمیلی و اوایل استقرار نظام جمهوری اسلامی پاسخ داده شده است. وی معتقد است که مخاطب با مطالعه این کتاب می‌تواند بیاموزد که چگونه همواره در متن باشید و حرفه‌ای عمل کند. بروجردی بدون هیچ حکمی بر قلب‌ها ...

 
اکرمی: عنصر اصلی شعر امروز تفکر است
۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۰

اکرمی: عنصر اصلی شعر امروز تفکر است

 

جمال‌الدین اکرمی، شاعر و نویسنده معاصر، معتقد است عنصر اصلی شعر امروز تفکر، تصویر و زاویه دید است، نه وزن و قافیه؛ امروزه خواسته بچه‌ها در شعر و ترانه‌ فراتر از وزن و قافیه رفته است و به دنبال فضاهای تازه‌تر و جهانی‌ترند.

 
فرهاد فخرالدینی
۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۶

داستان غم‌انگیز نویسندگان کتاب‌های موسیقی در ایران

 

فرهاد فخرالدینی رهبر مستعفی ارکستر ملی ایران گفت: کسی که درزمینه موسیقی شروع به تألیف کتاب می‌کند درواقع نتیجه یک عمر تلاش و کوشش را می‌خواهد در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد. دردسرها و سختی‌های عرصه مکتوب گاهی به حدی است که انسان از کرده خودش پشیمان می‌شود.

 
نوجوان‌ها ادبیات فانتزی را بیش‌تر از سایر ژانر‌ها می‌خوانند
۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۳

نوجوان‌ها ادبیات فانتزی را بیش‌تر از سایر ژانر‌ها می‌خوانند

 

افشین اردشیری، مترجم ادبیات فانتزی معتقد است:متاسفانه مشکلی که درباره کتاب و کتابخوانی در این ژانر وجود دارد شبیه مشکل سایر بخش‌ها ست. سطح مطالعه هرچند در فانتزی نسبت به سایر ژانرها ادبی به خصوص بین نوجوان‌ها و جوان‌ها بیشتر است اما در مقایسه با سایر کشورها پایین و اسفبار است.

 
سینه‌چاکان امیرکبیر، مدفن‌اش را نمی‌دانند
۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۰

سینه‌چاکان امیرکبیر، مدفن‌اش را نمی‌دانند

 

رضا دهقانی در رابطه با گرایش مردم به امیرکبیر گفت: وقتی گه‌گاه در تاریخ ما شخصیتی پیدا می‌شده که مردم‌گرا و به عنوان حامی مردم به شمار می‌رفته و به دنبال عدالت بوده است، داستان‌های بسیاری درباره‌اش ساخته می‌شده است.

 
شمسایی: کتاب «ایرانیان و حضرت معصومه (ع)» اثری در حوزه مردم‌شناسی ایرانی است
۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۴

شمسایی: کتاب «ایرانیان و حضرت معصومه (ع)» اثری در حوزه مردم‌شناسی ایرانی است

 

امروز دوشنبه بیستم دی‌ماه برابر با دهم ربیع‌الثانی، در تقویم تاریخ سالروز وفات کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه (ع) است. به این مناسبت با محمدحسین شمسایی گفت‌وگو کردیم. وی به موضوع تاثیر حضور حضرت معصومه (ع) بر ایرانیان و اهمیت و ضرورت پژوهش‌های فاخر در این زمینه در کشور پرداخت و گفت: کتاب «ایرانیان ...

 
اعلام جزئیات یازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر
۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۰

اعلام جزئیات یازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر

 

محمدکاظم کاظمی، دبیر یازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر در گفت‌وگو با ایبنا از انتشار فراخوان یازدهمین دوره جشنواره شعر فجر تا آخر هفته خبر داد و گفت: تاکنون با همکاری خانه کتاب، دو هزار اثر در بخش‌های مختلف «شعر بزرگ‌سال»، «کودک» و «درباره شعر» جمع‌آوری شده است. همچنین در بخش ویژه افغانستان کتاب شعر ...

 
اعظم‌فر: «نمایشگر لمسی متون بریل» مطالعه نابینایان را سرعت می‌بخشد
۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۵

اعظم‌فر: «نمایشگر لمسی متون بریل» مطالعه نابینایان را سرعت می‌بخشد

 

مسلم اعظم‌فر، دارنده رتبه نخست بخش نوآوری هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی ضمن معرفی «نمایشگر لمسی متون بریل» و اشاره به مشکلات تولید، توزیع و ویرایش کتاب‌های بریل درباره کارکرد این دستگاه گفت: «نمایشگر لمسی متون بریل» با حذف سیستم گسسته سرعت مطالعه نابینایان را افزایش می‌دهد.

 
میلاد کیایی
۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۴

کیایی: علی‌نقی وزیری معمار موسیقی مکتوب ایران

 

میلاد کیایی آهنگساز و نوازنده پیشکسوت سنتور معتقد است اگر استاد صبا نغمه چوپان را مکتوب نکرده بود، موسیقی ایران گوشه زیبایی به نام دیلمان نداشت. این مدرس سنتور می‌گوید کلنل علی‌نقی وزیری به گواه تاریخ معمار موسیقی مکتوب ایران است.