نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
چرا رئیس‌جمهوری حق صحبت‌کردن درباره علوم‌انسانی در کشور را ندارد؟!
۲۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۱

چرا رئیس‌جمهوری حق صحبت‌کردن درباره علوم‌انسانی در کشور را ندارد؟!

 

سخنرانی رییس‌جمهوری در آیین اختتامیه نهمین جشنواره بین‌المللی فارابی درباره علوم‌انسانی و تحول آن مورد حمله برخی از فعالان این حوزه قرار گرفته و ایشان را دعوت به سکوت درباره علوم‌انسانی کرده‌اند.

 
ﻣﯿﺮﺯﺍ ﺳﻌﺪﺍﻟﻠﻪ ﺧﺪﯾﺮﯼ
۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۴

شاعری که معلولیت باعث محدودیتش نشد

 

جمیل فاروقی، شاعر کُرد که در سال‌های گذشته آثار ﻣﯿﺮﺯﺍ ﺳﻌﺪﺍﻟﻠﻪ ﺧﺪﯾﺮﯼ را جمع‌آوری و منتشر کرده بود، بعد از درگذشت این شاعر کُردزبان یادداشتی را در اختیار ایبنا قرار داده که در آن به ذکر ویژگی‌های شعری و توانایی‌های این شاعر فقید کشورمان پرداخته است.

 
سید جعفر شهیدی
۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۹

شهیدی در هر دو زمینه ادبیات و تاریخ استاد بود

 

رسول جعفریان نویسنده، پژوهشگر و رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران در یادداشتی به مناسبت سالروز درگذشت سید جعفر شهیدی تاریخ‌پژوه و استاد ادبیات دانشگاه تهران به ادوار مختلف زندگی شهیدی اشاره کرده است.

 
ژانرنویسی دقیقا در برایر یک حرکت کاسبکارانه قرار دارد
۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۹

ژانرنویسی دقیقا در برایر یک حرکت کاسبکارانه قرار دارد

 

ایرج فاضل بخششی نویسنده علمی تخیلی که در کارنامه خود چندین اثر در این حوزه دارد، به برخی اظهار نظرها درباره ژانر نویسی واکنش نشان داده است و یادداشتی در اختیار ایبنا قرار داده است که در ادامه آن را می‌خوانید.

 
​نگاهی به مجموعه داستان «گچ و چای سرد»
۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۵

​نگاهی به مجموعه داستان «گچ و چای سرد»

 

مروارید زندیچی، کارشناس ادبیات انگلیسی در یادداشتی به بررسی کتاب «گچ و چای سرد» منتشر شده در نشر چشمه پرداخته است.

 
عكس مربوط به اختتاميه دومين دوره جام باشگاه‌هاي كتابخواني است
۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۴

​داستان باشگاه­‌ها ادامه دارد ...

 

هدف این طرح از ابتدا تاکید بر "تسهیل‌گران" بوده است. این افراد با هر نقش و شغل اجتماعی، اعلام کرد‌‌ه‌­اند که یک کتا‌ب‌­دوست هستند و می‌خواهند کتاب­دوستی را با بچه‌­ها زندگی کنند. پس آن‌ها هستند که باشگاه­‌ها را ادامه خواهند داد

 
صابر قدیمی
۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۵

هم عابر و هم راهی، افشین یداللهی !

 

صابر قدیمی، شاعر، ترانه‌سرا و طنزپرداز به مناسبت 21 دی‌ماه، زادروز زنده‌یاد افشین یداللهی یادداشت و شعری را در اختیار ایبنا قرار داده است که در ادامه می‌بینید.

 
روزنامه نگار تاریخ و اندیشه
۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۸

سیاست نامه‌نویس جمهوری اسلامی

 

حامد زارع روزنامه نگار حوزه تاریخ و اندیشه به مناسبت سالگرد وفات اکبر هاشمی رفسنجانی در یادداشتی به خصوصیات فکری و آثار تالیفی او پرداخته اشت

 
داريوش احمدي
۱۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۵

امین فقیری؛ پنجاه سال بعد از «دهکده‌ پر ملال»

 

دهكده پرملال از مهم‌ترين آثار امين فقيري و ادبيات روستايي است. به مناسبت انتشار دوباره اين كتاب در نشر چشمه، داريوش احمدي نويسنده برگزيده داستان شيراز نگاهي به آن داشته است.

 
حامد زارع
۱۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۹

ایرانشهری‌ها چه کسانی‌اند و چه می‌کنند؟

 

اخیرا پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی میزگردهایی درباره اندیشه ایرانشهری و پروژه فکری سیدجواد طباطبایی برگزار کرده است. حامد زارع روزنامه‌نگار حوزه اندیشه در این یادداشت به ذکر نسبت ایرانشهر و طباطبایی پرداخته است.

 
کتابفروشی محام اهواز
۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۲

​چه کسی کتاب را کشت؟

 

چرا باید یک کتابفروش که شغل اصلیش معرف کتاب بودن است کتاب بخواند و علاوه بر ادبیات کلاسیک و معروف جهان هوش انتخاب و معرفی داستان و یا نوشته‌های کشورهای دیگر را داشته باشد؟ این پرسشی است که راهنمای کتاب کتابفروشی محام اهواز آن را طرح کرده‌است.

 
واکنش به گزارش «آیا بازار کتاب درگیر پدیده‌ مُد است؟»
۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۶

واکنش به گزارش «آیا بازار کتاب درگیر پدیده‌ مُد است؟»

 

سخنان فرشته احمدی از داستان نویسان معاصر در گزازش ایبنا در بررسی ذائقه مخاطبان در طرح‌های فصلی خانه کتاب با واکنش یکی از کتابفروشان در کتابفروشی محام اهواز رو‌به‌رو شده است که در ادامه آن را می خوانید.

 
درنگی بر سی‌و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران
۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۵

درنگی بر سی‌و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

 

نیایش سرامی، مدیرمسئول نشر باد طی یادداشتی که در اختیار ایبنا قرار گرفته، به بررسی شرایط برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در سال‌های اخیر پرداخته است.

 
حکمت قانونگذاری برای حمایت از حقوق ترجمه و تکثیر
۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۲

حکمت قانونگذاری برای حمایت از حقوق ترجمه و تکثیر

 

سیدعباس حسینی‌نیک، در سالگرد تصویب قانون ترجمه و تکثیر کتب و نشریات و آثار صوتی در یاداشت «حکمت قانونگذاری برای حمایت از حقوق ترجمه و تکثیر» مبانی حقوقی دو حوزه ترجمه و تکثیر را بررسی کرده است.

 
امیر پوریا، مدرس و منتقد
۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۵

آقاي بيضايي، عمرتان دراز و آرامشتان پايدار

 

وامي که تاريخ هنر و حتي تاريخ پژوهش در باب هنر در سرزمين ما به او دارد، چنان است که بااطمينان مي‌شود گفت با ماندن يا نماندن او در ايران، با هر ميزان حرمت و نکوداشت و آيين که به فرض اينجا مي‌ماند و بجا مي‌آورديم، ادا نمي‌شد.

 
روزنامه نگار حوزه اندیشه
۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۶

​آیا صراحت سیدمصطفی محقق داماد منجر به تغییر پارادایم فقهی معاصر می شود؟

 

دهم آذر ماه از جشن نامه استاد دکتر سیدمصطفی محقق داماد با عنوان «مردی از تبار خرد و فضیلت» از سوی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و در مراسمی با حضور چهره‌های فرهنگی و فکری رونمایی می‌شود. حامد زارع به همین مناسبت یادداشتی درباره محقق داماد و اظهارنظرهای فقهی‌اش نوشته است.

 
لزوم گسترش و ارتقای سطح ادبیات، شعر و نثر قرآنی
۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۳

لزوم گسترش و ارتقای سطح ادبیات، شعر و نثر قرآنی

 

مصطفی عباسی مقدم، مشاور معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قالب یادداشتی، به بررسی و تحلیل اولویت‌های کاری این معاونت در دوره جدید پرداخت.

 
ماجرای کشف مجسمه داریوش بزرگ را بخوانید
۲۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۴

ماجرای کشف مجسمه داریوش بزرگ را بخوانید

 

«داریوش،‌ شاه بزرگ» مجموعه مقالاتی از پی یر آمیه، پی یر بریان، ژان سولر، ژان پرو، کنستانس فرانک و فرانسوا والا است که توسط ژان پرو گردآوری شده و خشایار بهاری آن را برگردان گرده و در «مجموعه مطالعات ایران باستان» از سوی نشر فرزان روز منتشر شده است.

 
نیکنام حسین‌پور:‌علی عاشوری منشا تحول بود
۲۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۰

نیکنام حسین‌پور:‌علی عاشوری منشا تحول بود

 

نیکنام حسین‌‌پور، مشاور منابع انسانی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در یادداشتی به مناسبت نخستین سالگرد درگذشت علی عاشوری، مدیر روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌‌های فرهنگی ایران نظم و انضباط كاری را از ویژگی‌های اصلی این عضو فقید موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی یاد کرد.

 
کمال اجتماعی جندقی
۲۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۱

جانست آنچه لایق مهمانست

 

سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب گرامیداشت 70 سال تلاش و کوشش کمال اجتماعی جندقی را برگزار می‌کند. وی دارای چندین کتاب در حوزه‌ ادبیات است و همچنین کتاب‌های بی‌شماری را ویراستاری و نمونه‌خوانی کرده است.