نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
یکی از اهالی فرهنگ و معنا بود!
۲ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۰

یکی از اهالی فرهنگ و معنا بود!

 

شایگان مردی از تبار فرهنگ و معنا بود و درگیر سفرهای معنوی بی‌پایان. اگرچه او در زمین و در کنار ما نفرین شده‌‌گان زمین سفر نمی‌کرد، امّا سفرهای آسمانی و معنوی او نیز احترام‌برانگیز بود. پس من نیز می‌توانم به احترام سفرهای معنوی‌اش کلاه از سر برگیرم و برای سفر نهایی‌اش دعای خیر کنم و لطف الاهی را برای ...

 
اكوتوريسم، نوروز و گردشگري پايدار
۲ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۰

اكوتوريسم، نوروز و گردشگري پايدار

 

مسعود بهزادي‌راد، كارشناس ارشد گردشگري در یادداشتی نوشته است: نوروز نيز نماد همزیستی ایرانیان با طبیعت است و فرصتي است كه در ايران مردم به دامان طبيعت رفته و با گشت و گذار و دوري از نقاط شهري طراوت و شادابي به زندگي خود مي‌بخشند.

 
هکلبری‌فین؛ شاهکار ماندگار/ یادداشتی از ویدا اسلامیه
۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۱

هکلبری‌فین؛ شاهکار ماندگار/ یادداشتی از ویدا اسلامیه

 

ویدا اسلامیه، مترجم مجموعه «هری پاتر» برای مطالعه نوروزی کتاب «سرگذشت هکلبری‌فین» ترجمه نجف دریابندری را به مخاطبان پیشنهاد می‌کند و معتقد است آنچه این اثر درخشان را تبدیل به شاهکاری برای همه‌ زمان‌ها می‌کند، پررنگ کردن ارزش‌های انسانی، نوع‌دوستی و برابری انسان‌ها است که در همه‌ جوامع و همه‌ دوران‌ها ...

 
ریشه‌ نوروز در تاریخ بسیار دور
۲۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۰

ریشه‌ نوروز در تاریخ بسیار دور

 

جمال احمدی‌آیین، نویسنده و پژوهشگر حوزه تاریخ، در یادداشت نوروزی خود، ضمن پاسداشت این سنت کهن، به پیشینه تاریخی آن از عصر مِس تا دوران معاصر اشاره کرده است.

 
طرح جایگزینی پیک‌ نوروزی زیر ساخت لازم را ندارد
۲۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۶

طرح جایگزینی پیک‌ نوروزی زیر ساخت لازم را ندارد

 

علی محمدپور، نویسنده و منتقد ادبی، معتقد است، با اینکه خبر جایگزینی کتاب و داستان با پیک‌های نوروزی در مدارس ابتدایی برای ناشران کتاب کودک شنیدی و مسرت بخش بود اما به نظر می‌رسد این طرح کارشناسی نشده و زیر ساخت لازم را ندارد و در یادداشتی به این موضوع پرداخته است.

 
توافق ترجمه و انتشار ۴۱ اثر از فارسی به زبان‌های مختلف
۲۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۵

توافق ترجمه و انتشار ۴۱ اثر از فارسی به زبان‌های مختلف

 

همزمان با آخرین روز نمایشگاه کتاب پاریس ۲۰۱۸، غرفه کشورمان با استقبال ناشران کشورهای دیگر و حضور علاقه‌مندان به کار خود پایان داد.

 
کتاب‌هایی که هر خوره کتابی را وسوسه می‌کند
۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۶

کتاب‌هایی که هر خوره کتابی را وسوسه می‌کند

 

مهدی عزتی، نویسنده برای روزهای نوروز کتاب‌هایی در حوزه تاریخ معرفی کرد که خواندنش در تعطیلات خالی از لطفا نیست. این نویسنده معتقد است برخی از کتاب‌ها هر خوره کتابی را برای خواندن وسوسه می‌کند.

 
ادبیات جنگ مرام خودش را دارد/ ادیبات جنگ باید تکلیف مفهوم «ضد جنگ» را روشن کند
۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۳

ادبیات جنگ مرام خودش را دارد/ ادیبات جنگ باید تکلیف مفهوم «ضد جنگ» را روشن کند

 

نصرت‌الله محمودزاده در یادداشتی به دلایل نگارش مجموعه داستان جدیدش و اهمیت پرداختن به ادبیات دفاع مقدس پرداخت.

 
آسیموف یا اَزیموف، مسأله این است!
۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۸

آسیموف یا اَزیموف، مسأله این است!

 

مترجمین مختلف بنابه برداشت‌های خود از نام او، نامش را به صورت‌های آیزاک، ایزاک، ایساک، آیزک و اسحق و نام‌خانوادگی او را به صورت‌های آسیموف، آزیموف، اَزیموف، آسیمو، آسموف و عاصم زاده(!) نوشته‌اند. البته «آیزاک آسیموف» و «ایزاک آسیموف» از همه موارد بالا بیشتر استفاده شده و موارد دیگر انگشت‌شمارند.

 
پروین شعر فارسی
۲۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۴

پروین شعر فارسی

 

امروز، بیست و پنجم اسفندماه، زادروز پروین اعتصامی است. به همین مناسبت نصرالله حدادی، نویسنده و کتاب شناس در یادداشتی با عنوان «پروین شعر فارسی» از زندگی این بانوی شعر و ادب معاصر گفته است.

 
شاعران فیس بوکی از رونق افتاده‌اند
۲۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۴

شاعران فیس بوکی از رونق افتاده‌اند

 

در مجموعه­‌های قابل تامل، دانایی -نه دانش و اندیشه- و نگاه شاعر به هستی، کاملا مشخص است و شاعر از پراکنده‌گویی و معناگریزی پرهیز کرده است.

 
منوچهر ثابتی
۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۵

نمی‌توان دورکیم را کنار زد و جامعه‌شناس ایرانی را جایگزین کرد

 

منوچهر ثابتی می‌گوید: باید واقعیت را قبول کرد تاکنون در سطح نظری یک جامعه‌شناس درحد دورکیم در منظومه جامعه‌شناسی ایران خلق نشده و به بازار دانش اثری در حد و اندازه قواعد روش جامعه‌شناسی، تقسیم کار اجتماعی و صور حیات ابتدایی دینی عرضه نشده که بتوان دورکیم را کنار زد و جامعه‌شناس ایرانی را جایگزین وی ...

 
ایستادن پیش روی جهان
۱۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۳

ایستادن پیش روی جهان

 

واقعیت برآمده از این مجموعه، واقعیت وجودی انسان است زیرا انسان با همه ی ابعاد و امکاناتش وسیله ای است که چیزها با آن آشکار می شوند. سوبژکتیویته ی انسانی موضوعی است که تخیل، فضاسازی، فرم و ساختار شعرها را ایجادکرده است و همه را حول محور تن جهان به گردش درآورده است

 
سیمینِ فقط دانشور
۱۸ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۰

سیمینِ فقط دانشور

 

فریبا حاج‌دایی، داستان‌نویس به مناسبت 18 اسفندماه سالمرگ سیمین دانشور، یادداشتی را در اختیار ایبنا قرار داده است و در آن به روز خاکسپاری این نویسنده پرداخته است.

 
کتابخانه‌ها وظیفه پرورش نسلی متعهد را دارند
۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۴

کتابخانه‌ها وظیفه پرورش نسلی متعهد را دارند

 

هر ساله هفدهم اسفند ماه به مناسبت سالگرد تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در سراسر ایران مسئولان و اهالی کتاب با برگزاری تور کتابخانه‌گردی ابن روز را گرامی می‌دارند. علیرضا مختار پور معتقد است تقويت دانش عمومی مردم و آموزش مهارت زندگی به كودكان و نوجوانان یکی از اصلی‌ترین اهداف تشكيل كتابخانه‌ها شمرده ...

 
سالار عقیلی: شهرتم را مدیون افشین یداللهی هستم
۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۰

سالار عقیلی: شهرتم را مدیون افشین یداللهی هستم

 

آیین اختتامیه نخستین جایزه افشین یداللهی برگزار شد و این دوره از جایزه برگزیدگانش را شناخت.

 
حسین روحانی‌صدر
۱۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۸

بریدن درختان 100 ساله ممنوع است

 

کتاب «حفظ درختان کهنسال از باور تا قانون» با تکیه بر اسناد موجود در سازمان‌های میراث فرهنگی و اسناد ملی به بررسی اولین حمایت‌های قانونی درختان به عنوان یک سرمایه فرهنگی-طبیعی می‌پردازد.

 
تصویر جلد مجموعه شعر "در جریان رگ هایم باش"
۱۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۸

"درجریان رگ هایم باش" کتابی برای حرف های گمشده

 

«در جریان رگ­هایم باش» در دو روایت موازی از شعر و داستان پیش می‌رود که اگرچه برهم منطبق نیستند اما چینش هوشمندانه­ شعرها و بخش­‌های داستانی، فضای سیالی را پدید آورده که در خدمت شعرهای کتاب قرار گرفته است.

 
یک خاطره، یک نکته
۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۷

یک خاطره، یک نکته

 

محمدرضا مرزوقی معتقد است مدارس، غالبا کودکان را کتاب‌گریز و فاقد قدرت تحلیل بار می‌آوردند و اگر بچه‌ها در مدرسه با کتاب آشنا نمی‌شوند به این دلیل است که بخش زیادی از معلمان ما اصلا کتاب نمی‌خوانند. او در یادداشتی به این مساله پرداخته است.

 
سایه‌ها و رمزها
۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۲

سایه‌ها و رمزها

 

کتاب «آگراندیسمان» داستان یک شعر هولناک عذاب‌دهنده است که غیر از کولتاسار، هیچ نویسنده‌ای نمی‌تواند این فضای گوتیک را با حداقل واژه‌ها، آراسته و صمیمی خلق کند. بدون شک خولیو کولتاسار، همچون خورخه لوییس بورخس، یکی از اسطوره‌های ادبیات لاتین است.